DUSZNIKI-ZDRÓJ (inf. wł.). Ogród Biblioteczny przy Miejskiej Bibliotece Publicznej wypełnił się wielbicielami historii, poezji i prozy. Dyrektorka Katarzyna Froese oraz bibliotekarka Lidia Bednarz z uśmiechami na twarzy przywitały przybyłych na „Biesiadę Poetycką” gości, którym upał nie był straszy w ostatnią sobotę czerwca. Po raz kolejny zadbano o to, by każdy znalazł coś dla siebie.
Radość promieniowała przede wszystkim z twarzy najmłodszych uczestników wydarzenia. Stało się to za sprawą spotkania autorskiego z Kicią Kocią. Wielbicielki i wielbiciele tej sympatycznej bohaterki serii książek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej mieli okazję nie tylko porozmawiać z autorką, ale też uściskać jej futrzaną maskotkę i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Komu doskwierał upał, mógł się schłodzić np. w korytarzach biblioteki, gdzie przygotowano słodki poczęstunek, lub odwiedzić wystawę pt. „Dokumenty Życia Społecznego Miasta Duszniki-Zdrój”. Wypełnione wycinkami z gazet segregatory czekały z historiami wartymi przypomnienia. Najstarsze pochodziły z 1972 r. Wróciły wspomnienia, anegdoty i zrobiło się miło.
Program wydarzenia obejmował też spotkanie autorskie z duszniczanką Magdaleną Góralską, prelekcję na temat „Kornik drukarz. Dlaczego zjada polskie lasy?”, przygotowaną przez Nadleśnictwo Zdroje, warsztaty z Ochotniczą Strażą Pożarną w Dusznikach-Zdroju. Dzieci miały okazję rozwinąć skrzydła wyobraźni w "Wiosce piratów", a dla wielbicieli rywalizacji przygotowano pokaz sportowych zmagań pomiędzy bibliotekarkami a „Partnerami Blisko”. Całość zwieńczył koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu „Ponad Chmurami”.
– W tym roku to my robimy dla państwa te projekty, robimy „Wierszowisko”, robimy „Biesiadę Poetycką”, już za tydzień rozpoczynamy „Letnią przygodę z Narnią” skierowaną do młodzieży i do mniejszych dzieci, a na jesień zaprosimy państwa jeszcze na „Jesienny cykl spotkań literackich” - już niedługo będziemy podawać więcej szczegółów. Ale w grudniu ogłosimy konkurs, bo to państwo będą decydować o tym, co my w przyszłym roku, w ramach tego projektu, będziemy robić. Ogłosimy konkurs na wasze pomysły, co byście chcieli. Chcecie się spotkać z kimś znanym? – pytała K. Froese ze sceny.
Możliwości jest wiele. Jak zasugerowała dyrektorka MBP, mogą to być autorzy książek kulinarnych, np. Robert Makłowicz. Pytana o to wcześniej młodzież wskazywała Roberta Lewandowskiego, który może nie jest pisarzem, ale książka o nim powstała, więc… kto wie?
Na budowanie społeczności oraz działania animacyjno-edukacyjne, które będą organizowane w roku bieżącym i przyszłym Miejska Biblioteka Publiczna w Dusznikach-Zdroju pozyskała 128 tys. zł. Program BLISKO - w ramach którego te środki zostały przyznane - jest konkursem realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: