Ku pamięci zasłużonym dla kurortu

POLANICA-ZDRÓJ (inf. wł.). Wprawdzie już początkiem czerwca można było usiąść przy  uwiecznionych w rzeźbie dwóch zasłużonych dla kurortu osobistościach, czyli profesorze Zbigniewie Horbowym i doktorze Wiesławie Malce, ale to właśnie w sobotnie przedpołudnie dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. Uczyniono to w towarzystwie przedstawicieli gminy oraz zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło żony profesora Z. Horbowego – Krystyny wraz z synem i wnukiem - oraz córki doktora W. Malki – Marii wraz z wnuczką.
 
Przecięcie wstęgi poprzedziło spotkanie wspominkowe, podczas którego przybliżono sylwetki obu panów. Prof. Z. Horbowy odegrał kluczową rolę w założeniu zakładu szkła artystycznego „Barbara” w Polanicy-Zdroju, jeszcze w czasach funkcjonowania Huty Szkła Gospodarczego „Sudety”. Dr W. Malka natomiast przez wiele lat pełnił funkcję naczelnego lekarza uzdrowiska, dbając o jak najlepszą opiekę nad kuracjuszami. Był także jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Polanicy i pełnił funkcję jego prezesa. 
 
Był też czas na podziękowania i pamiątkowe upominki, które wręczyli burmistrz Mateusz Jellin wraz z prezesem Towarzystwa Miłośników Polanicy Edwardem Wojciechowskim, a trafiły one do prof. Jana Twardonia, prof. Wojciecha Pukocza, autorów rzeźby prof. Grażyny Jaskierskiej-Albrzykowskiej i dr hab. Macieja Albrzykowskiego oraz Dariusza Pylaka z firmy Granit.  Obecny na wydarzeniu rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. W. Pukocz zobowiązał się publicznie do tego, że złoży wniosek o nadanie hucie szkła działającej przy ASP imienia prof. Z. Horbowego. Przy okazji pogratulował autorom rzeźby.
 
Ten pomysł, aby rzeźba powstała u nas, na akademii, gwarantował - po pierwsze - zacieśnienie naszych relacji i po drugie, o tym jestem głęboko przekonany, znakomity poziom artystyczny – mówił W. Pukocz i dodał: - Uważam, że taka rzeźba i taki sposób przedstawienia i figur, i całej koncepcji artystycznej gwarantuje jej popularność i przede wszystkim upamiętnienie prof. Horbowego i dra Malki.
 
Po prezentacjach wygłoszonych w sali widowiskowej Teatru Zdrojowego, przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia przy uwiecznionych w formie rzeźby dwóch wybitnych postaciach i towarzyszącym im psie Horacym. 
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: