ZŁOTY STOK (inf. wł.). W gminie jest ich pięcioro i mają za sobą wymagającą kadencję. Na jej finiszu śmiało można powiedzieć, że podołali wyzwaniom - tym im przypisanym przez państwo, jak i tym wynikającym z oddolnych inicjatyw. Przed następcami dotychczasowych sołtysów wysoko zawieszona poprzeczka przez poprzedników.
Błotnica, Chwalisław, Laski, Mąkolno i Płonica to wsie będące sołectwami. W każdej, obok sołtysa, istnieje rada sołecka wspomagająca gospodarza miejscowości w wielu poczynaniach. W ocenie lokalnych władz samorządowych, sołtysi zasługują na miano liderów swoich społeczności, bo to ich aktywność przekłada się na zmianę wizerunku poszczególnych wsi, integrację mieszkańców i ich udział w wykonywaniu różnych przedsięwzięć.
Współpraca sołtysów z samorządem gminy jest na porządku dziennym
- Cenimy naszych sołtysów też za to, że pośredniczą w rozwiązywaniu pojawiających się problemów dokuczających wspólnotom. Kiedy trzeba, potrafią dobijać się do zarządców dróg o ich odśnieżenie, naprawę bądź wykoszenie poboczy. Doglądają realizacji zadań finansowanych z funduszu sołeckiego i tych prowadzonych przez gminę. Współpracują z gminą i jej jednostkami np. w wypełnianiu wolnego czasu mieszkańcom, ale i w przekazywaniu ważnych komunikatów - wymienia czynności tych gospodarzy burmistrzyni Grażyna Orczyk. - Zawsze podkreślam, że to jest ich praca społeczna, która wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu, często kosztem rodziny.
W gminie Złoty Stok, w mijającej kadencji sołeckiej na jej finiszu były dwie liderki i trzech liderów. Kobiety dzierżyły ster w Laskach i Mąkolnie.
(bwb)
Foto gmina Złoty Stok