Dawne dwory turystyczną atrakcją

STOSZOWICE (inf. wł.). Kilka lat temu gmina stała się właścicielką parku podworskiego w Grodziszczu. Okazały, niezwykle malowniczy teren wymagał uporządkowania i zabiegów rewitalizacyjnych. Wiele zadań już wykonano i ów obszar zachęca do odwiedzin i relaksowania się między drzewami i stawami.


W Grodziszczu zabytkowy obszar kusi do rekreacji

W najbliższym czasie prace odtworzeniowe będą kontynuowane. Jak zapowiada wójtka Stoszowic Katarzyna Ruszkowska - są zakusy na zabiegi remontowo-konserwatorskie w obrębie dawnej owczarni. Wcześniej niezbędne jest wpisanie tego obiektu do rejestru zabytków, co jest swego rodzaju procedurą. Jeśli tak się stanie, to gmina będzie mogła podjąć starania o uzyskanie funduszy zewnętrznych np. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
 

Teren podworski w Rudnicy

- Wówczas zamierzamy etapami odbudowywać ten obiekt i sukcesywnie upiększać cały teren parkowy, który jest naszym bogactwem przyrodniczym - zauważa rozmówczyni DKL24.PL. - Wykazujemy zainteresowanie przejęciem od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nieruchomości podworskiej w Rudnicy. Uczynimy to w momencie, kiedy KOWR tam przeprowadzi niezbędne remonty w zachowanych budynkach. Tak uczynił swego czasu na terenie gminy Ciepłowody, stąd liczę na powielenie tego schematu. Byłby dobry dla wszystkich, bo KOWR pozbyłby się tej nieruchomości, natomiast gmina mogłaby przyczynić się do utworzenia tam hotelu, sali konferencyjnej, atrakcji turystycznej z wieżą widokową i kolejnego parku.
(bwb)