TURYSTYKA - Ile uzdrowisk ma Kotlina Kłodzka?

ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Tylko jedna miejscowość uzdrowiskowa z subregionu kłodzkiego jest zaliczana do mezoregionu Kotliny Kłodzkiej. Chodzi o Polanicę-Zdrój, której wyższe partie w obrębie Sokołówki są przypisane do Gór Bystrzyckich, zaś w rejonie górnej Polanicy - już do Gór Stołowych.

W obrębie Kotliny Kłodzkiej nie znajdują się Duszniki-Zdrój, położone pomiędzy Górami Orlickimi (np. Zieleniec), Górami Bystrzyckimi (schronisko "Pod Muflonem") i Górami Stołowymi (rejon PKP). Podobnie jest z Kudową-Zdrojem, która, m.in. wbrew informacji zawartej w internetowej "Wikipedii", również nie znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej; jest posadowiona pomiędzy Pogórzem Orlickim (np. Zakrze) i Górami Stołowymi (np. Bukowina).

Kolejny zdrój ziemi kłodzkiej, Lądek, nie znajduje się w Kotlinie Kłodzkiej. To najstarsze uzdrowisko w tym subregionie jest zlokalizowane na granicy mezoregionów Masywu Śnieżnika i Gór Złotych. Także najmniejsze i zarazem najbardziej kameralne uzdrowisko ziemi kłodzkiej - Długopole-Zdrój - z Kotliną Kłodzką nie jest utożsamiane, bo znajduje się w Rowie Górnej Nysy, oddzielającym Góry Bystrzyckie od Masywu Śnieżnika.

Dla wytrawnych turystów, a już na pewno przewodników, nie jest tajemnicą, że określenie "ziemia kłodzka" nie jest synonimem Kotliny Kłodzkiej, bo choćby poniższa grafika jest tego zaprzeczeniem.
 

(bwb)