Podobnie jak odbiorniki elektryczne, również agregaty prądotwórcze dzielą się na jedno- i trójfazowe. Napięcie generowane przez agregaty jednofazowe to 230 V, natomiast przez trójfazowe – 400 V. Wyższe napięcie to możliwość przesyłania większych mocy. Ta korelacja wynikająca z fizycznej natury elektryczności znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w generatorach prądu. Wśród agregatów trójfazowych można znaleźć urządzenia zarówno o dużych mocach sięgających kilkudziesięciu, a nawet 100, 200 i więcej kW, jak i generatory o niewielkich mocach rzędu kilku kW, takie jak np. Proton 3 Diesel. Sytuacja odwrotna jednak nie występuje – agregaty jednofazowe to zawsze urządzenia małych mocy, najwyżej kilkunastokilowatowe.
Agregaty o niewielkich mocach bardzo często występują w formie urządzeń przenośnych, wyposażonych w koła i rączki (uchwyty) ułatwiające przesuwanie na niewielkie odległości. Takie generatory są stosunkowo lekkie i można je transportować nawet w samochodzie osobowym. Agregaty większych mocy to urządzenia stacjonarne, zwykle w szczelnej obudowie, przystosowane do pracy na zewnątrz. Przykładem może być tu Agregat prądotwórczy 20kW Proton. Generatory stacjonarne, z uwagi na znaczną masę, w większości wymagają specjalistycznego transportu.
Kolejną kwestią związaną z fazowością jest fakt, że agregaty trójfazowe zawsze mogą pracować jako jednofazowe. Trzeba jednak wiedzieć, że w tej sytuacji na każde z 3 wyjść jednofazowych dostarczana jest zaledwie 1/3 mocy znamionowej agregatu. Choć na rynku dostępne są generatory oferujące większe moce na wyjściu jednofazowym (np. agregaty Proton z funkcją Dual zapewniają aż 80% mocy znamionowej na jednej fazie), to jednak biorąc pod uwagę ekonomikę rozwiązań, jeśli generator ma zasilać wyłącznie odbiory jednofazowe, korzystniej jest wybrać agregat jednofazowy, trójfazowe pozostawiając dla odbiorów trójfazowych i mieszanych (jedno- i trójfazowych).
Po ustaleniu, czy agregat ma zasilać wyłącznie odbiorniki pracujące na napięciu 230 V, czy też mieszane albo pracujące wyłącznie na napięciu 400 V, można przystąpić do starannych wyliczeń minimalnej mocy urządzenia. W tym celu konieczne jest zebranie informacji o mocach znamionowych wszystkich urządzeń, które mają być zasilane z agregatu podczas przerwy w dostawie zasilania. Dane te znajdują się na tabliczkach znamionowych odbiorników – przy ich odczytywaniu należy zwrócić uwagę na jednostki. Moc niewielkich urządzeń może być podana w watach (W), podczas gdy dużych – w kilowatach (kW). Jeden kW to 1000 W.
Dla urządzeń wyposażonych w silnik, poza mocą znamionową, istotna jest także informacja o sposobie podłączenia uzwojeń silnika – gwiazda (Y) lub trójkąt (Δ). W układzie gwiazda lub gwiazda-trójkąt działają trójfazowe silniki o dużych mocach, w które wyposaża się pompy, sprężarki, wentylatory czy przenośniki taśmowe. Ich cechą jest 2-3 krotnie wyższy pobór mocy podczas rozruchu, co należy uwzględnić przy wyborze mocy agregatu. Starsze modele silników połączone w trójkąt mogą wymagać nawet 6-9 razy większej mocy rozruchowej. Mniej wymagające są silniki z miękkim startem, stosowane między innymi w klimatyzatorach i urządzeniach elektronicznych.
Wybierając moc agregatu, trzeba uwzględnić nie tylko moc i napięcie nominalne, ale także metodę rozruchu urządzenia. Może to oczywiście nastręczać pewnych trudności, jednak decydując się na zakup agregatu renomowanej marki, zawsze można liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze mocy generatora dla specyficznych, indywidualnych warunków.
Żeby określić minimalną moc agregatu prądotwórczego, konieczne jest zsumowanie mocy wszystkich odbiorników, które mają być przez niego zasilane. Wynik ten stanowi 75% całkowitej mocy generatora. Pozostawienie 25% zapasu mocy jest istotne z dwóch powodów: umożliwia przyłączenie dodatkowych urządzeń w przyszłości oraz zapewnia odpowiednią rezerwę dla urządzeń, które podczas rozruchu potrzebują więcej energii niż w trakcie normalnej pracy.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat dobierania mocy agregatów prądotwórczych lub chciałbyś uzyskać profesjonalne doradztwo w tym zakresie, polecamy skorzystać z usług sprawdzonych producentów, takich jak Proton Polska. Eksperci firmy pomogą dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb operacyjnych i specyfikacji technicznych.
Materiał partnera