Na czym polegają Mistrzostwa Europy w piłce nożnej?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Wielkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Turniej zostanie rozegrany w Niemczech od 14 czerwca do 14 lipca 2024 roku na 10 pięknych, nowoczesnych i funkcjonalnych stadionach. W turnieju weźmie udział również reprezentacja Polski.

W związku z nadchodzącym turniejem EURO 2024 przyjrzyjmy się dokładnie całemu turniejowi. Wyjaśniamy, na jakich stadionach będzie on rozegrany. Podpowiadamy jakie reprezentacje wezmą udział w tym prestiżowym turnieju i z kim spotkają się w meczach grupowych, a także ile drużyn awansuje do fazy pucharowej i jak będzie ona wyglądać.

EURO 2024 – miasta gospodarze i areny mistrzostw

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2024 odbędzie się na 10 stadionach w 10 niemieckich miastach:

Faza grupowa Euro 2024

Spośród 24 uczestników rozlosowano 6 grup, a w każdej z tych grup są po cztery drużyny, które rozegrają mecze każdy z każdym. Euro 2024 grupy wyglądają następująco:

Do dalszej rundy awansują drużyny, które zajmą pierwsze i drugie miejsca w grupach, a także cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc. Do wyłonienia tych czterech drużyn sporządzona zostanie dodatkowa tabela, która uwzględniać będzie tylko te drużyny i ich zdobycze punktowe w grupach. Faza grupowa EURO odbędzie się od 14 lipca (mecz otwarcia Niemcy – Szkocja) do 26 czerwca na wszystkich stadionach, które gościć będą uczestników EURO 2024.

Faza pucharowa Euro 2024

16 najlepszych drużyn z grup zagra w fazie pucharowej EURO 2024, która została zaplanowana od 29 czerwca do 14 lipca. Osiem meczów 1/8 finału zostanie rozegranych od 29 czerwca do 2 lipca – spośród 16 drużyn wyłonią one 8 najlepszych. Zostaną rozegrane na stadionach w Kolonii, Dortmundzie, Frankfurt nad Menem, Düsseldorfie, Monachium, Lipsku, Gelsenkirchen i Berlinie.

Ćwierćfinały zaplanowano na 5 i 6 lipca – odbędą się na stadionach w Stuttgarcie, Hamburgu, Berlinie i Düsseldorfie. Te mecze wyłonią z kolei 4 najlepszych drużyn, które zmierzą się w półfinałach – 9 lipca W Monachium oraz 10 lipca w Dortmundzie. Zwycięzcy półfinałów wyjdą naprzeciw sobie w wielkim finale – 14 lipca na stadionie Olimpijskim w Berlinie. Nie zaplanowano meczu o trzecie miejsce EURO 2024.

Gotowi na mistrzostwa Europy w piłce nożnej? Turniej rozpocznie się już w połowie czerwca i potrwa do połowy lipca. Kto wygra te zmagania, jak spisze się reprezentacja Polski? Na te pytania poznamy odpowiedzi już niebawem.