POWIAT KŁODZKI (inf. wł.). Na początku lutego br. w Kłodzku odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Pracy. Między innymi spotkano się z przedstawicielami miejscowej firmy ABB, która zapowiedziała zwolnienie kilkuset osób. Ta sytuacja stała się przyczynkiem do analizy zaistniałej sytuacji m.in. w celu przyjścia z pomocą osobom, które otrzymają wypowiedzenia umów o pracę.
- Musimy mieć na uwadze to, że zatrudnione w ABB osoby są mieszkańcami nie tylko powiatu kłodzkiego, spora grupa dojeżdża z powiatu ząbkowickiego - mówi DKL24.PL wicestarosta Piotr Marchewka. - To wymaga współpracy służb samorządowych obu powiatów, w tym urzędów pracy. Działania, które podejmujemy są dwojakie: po pierwsze zapewniamy wsparcie z naszej strony, jeśli chodzi o doradztwo zawodowe i możliwość przekwalifikowania się, zaś po drugie część z tych osób np. już będzie mogła skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych albo otworzy własną działalność gospodarczą. Proces zwolnień ma potrwać dwa lata, więc sądzę, że uda się go przeprowadzić z jak najmniejszych uszczerbkiem dla tych pracowników. Dodam, że także ABB utworzyła punkt informacyjno-doradczy i współpracuje z PUP.
Aktualnie na rynku pracy w obu powiatach ofert zatrudnienia jest sporo. Może nie wszystkie są atrakcyjne płacowo, ale niosą sobą stałe etaty. Zapotrzebowanie wykazują takie branże jak: handel, gastronomia, hotelarstwo, usługi okołoturystyczne...
- Aktualnie bezrobocie w powiecie kłodzkim utrzymuje się na poziomie około 11 proc., co przekłada się na blisko 5 tys. osób. To stała wielkość od 3 - 4 lat - podaje P. Marchewka. - Zapewne ona zmniejszy się wraz z nastaniem sezonu letniego, kiedy będą utworzone miejsca pracy czasowej.
Natomiast o tym, gdzie w subregionie kłodzkim niemal od zaraz zapewni się zatrudnienie ludziom go poszukującym będzie można przekonać się już 21 bm. W hali sportowo-widowiskowej w Kłodzku, w godzinach: 10:00 - 13:00, zaplanowano targi pracy.
(bwb)