O turystyce górskiej i rowerowej w gminie pod Śnieżnikiem

STRONIE ŚLĄSKIE (inf. wł.). Miłośnicy górskich przygód zebrali się w sobotę, 24 bm. w miejscowym Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, by uczestniczyć w Festiwalu z Turystyką Górską i Rowerową pod Śnieżnikiem. Mimo że była to pierwsza edycja wydarzenia, cieszyła się zainteresowaniem, zachowując przy tym kameralny charakter.
 
Festiwal otworzył burmistrz Dariusz Chromiec wraz z dyrektorem CETIK-u Jakubem Chilickim, a rozpoczęto je od spotkania z ratownikiem Grupy Sudeckiej GOPR-u Patrykiem Czermakiem i jego czworonożnym pomocnkiem. Opowiedział on o bezpieczeństwie w górach, a dokładniej o tym, jakie zagrożenia mogą nas spotkać podczas górskich wędrówek i jak się przed nimi zabezpieczyć. Nawiązując do zakończonej sukcesem akcji poszukiwawczej, która miała miejsce dzień wcześniej, a dotyczyła zaginięcia 12-letniego chłopca w okolicy Kłodzkiej Góry, przypomniał o zainstalowaniu aplikacji „Ratunek”. Przywołał też statystyki, z których wynikało, iż w 2021 roku ratownicy Grupy Sudeckiej GOPR przeprowadzili łącznie 314 wypraw, akcji i interwencji z czego 65 to wyprawy wymagające użycia znacznych sił i środków. Warto zaznaczyć, że wśród nich znalazły się też takie przypadki, w których pomimo podjętych działań nie udało się uratować życia ośmiu osobom. W CETiK-u nie zabrakło pokazu psiego ratownictwa oraz pytań od publiczności.
 
Program festiwalu obfitował w liczne atrakcje dla uczestników. Na scenie odbyły się prelekcje z udziałem podróżników, którzy opowiadali o swoich górskich doświadczeniach. Wśród nich znaleźli się Piotr Pustelnik, Zbigniew Piotrowicz i Agnieszka Malik. Ta ostatnia podzieliła się wrażeniami z samotnej wyprawy w Himalaje. Ponadto Dariusz Data przekazał swoją wiedzę o „Speleologii w gminie Stronie Śląskie”.
 
Wydarzenie nie ograniczało się jedynie do prelekcji. Uczestnicy mogli także skorzystać z sauny i bani do morsowania. Przy stoisku sportowo-turystycznym można było nie tylko zrobić zakupy, ale też rozwiać wątpliwości na temat sportów zimowych i rowerowych. Festiwal zakończył koncert w wykonaniu Bartosza „Peltona” Zalewskiego znanego z zespołu Dom o Zielonych Progach.
 
Kolejna edycja wydarzenia zaplanowana jest na czerwiec. Jak zapowiedzieli organizatorzy, skupi się ona wokół turystyki pieszej i rowerowej. Wstęp na festiwal był bezpłatny.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: