ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Biebrzański Park Narodowy - Biały Grąd (fot. Sławomir Rakowski)
PGE Polska Grupa Energetyczna będąc liderem transformacji sektora energetycznego w Polsce od lat ogranicza swój wpływ na środowisko i realizuje działania na rzecz neutralności klimatycznej. W 2023 roku Grupa PGE zrealizowała ponad 80 projektów środowiskowych i społecznych w zakresie CSR, czyli o ponad 30 więcej niż rok wcześniej. Służyły one edukacji przyrodniczej, wzbogaceniu bioróżnorodności, ochronie zagrożonych gatunków oraz pomocy osobom najbardziej potrzebującym.
25 instytucji ochrony przyrody, w tym 9 Parków Narodowych

Energia Rytmu Natury - współpraca z parkami narodowymi
PGE nawiązała współpracę z parkami narodowymi w 2020 roku w ramach autorskiego programu środowiskowego „Energia rytmu natury”. W ubiegłym roku wspartych zostało łącznie 25 instytucji ochrony przyrody, w tym 9 parków narodowych: Biebrzański, Świętokrzyski, Roztoczański, Kampinoski, Wigierski, Narwiański, Bieszczadzki, Magurski oraz Słowiński Park Narodowy. Razem z nimi PGE realizuje projekty z zakresu czynnej ochrony przyrody, badań naukowych oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej. W trakcie trzyletniej współpracy zrealizowano ponad 260 projektów prośrodowiskowych, edukacyjnych oraz naukowo-badawczych.
Współpraca PGE z parkami narodowymi koncentruje się głównie na działaniach dotyczących ochrony gatunków zagrożonych. Obejmują one monitoring stanu i liczebności zwierząt oraz roślin w ekosystemach a także, przeprowadzanie badań naukowych, których wyniki mają zastosowanie m.in. w planowaniu działań ochronnych. Ponadto, inicjatywy te mają na celu zachowanie bioróżnorodności, czyli bogactwa roślin, zwierząt, obszarów bagiennych i różnorodności krajobrazu w poszczególnych parkach narodowych.
W ramach współpracy z parkami narodowymi PGE realizuje także projekty edukacyjne, które angażują lokalne społeczności, dzieci i młodzież szkolną z obszarów otuliny parków, turystów odwiedzających parki oraz pracowników Grupy PGE i ich rodziny. Przykładem takich inicjatyw są m.in. „Letnia Akademia Przyrody” i „Wakacyjne Warsztaty Hydrobiologiczne” organizowane w Wigierskim Parku Narodowym, „Tajemnicza Moc Rzeki” w Narwiańskim Parku Narodowym oraz „Takie Małe, a Takie Ważne” w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
W ramach uzupełnienia programu stworzono cykl filmów przyrodniczych o nazwie „Energia rytmu natury”. Produkcje prezentujące obrazy zarejestrowane w niedostępnych dla turystów miejscach w parkach narodowych, ukazują zmienność cyklów natury oraz procesy zachodzące w ekosystemach, w tym życie dzikich zwierząt, takich jak rysie, wilki czy jelenie. Cykl obejmuje cztery części: Wiosna, Lato, Jesień i Zima.
W 2023 roku został także wydany "Spacerownik", który prezentuje walory parków narodowych objętych wsparciem PGE. Zawiera on mapy z zaznaczonymi ścieżkami edukacyjnymi, pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, a także liczne zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki dotyczące zwierząt, które można spotkać podczas spaceru.
Link do pobrania Spacerownika: https://www.gkpge.pl/grupa-pge/zrownowazony-rozwoj/srodowisko/energia-rytmu-natury
Liga Ochrony Przyrody
PGE jest Partnerem Strategicznym Ligi Ochrony Przyrody (LOP). W ramach tej współpracy PGE prowadzi różnorodne projekty edukacyjne skoncentrowane na ochronie przyrody i zachowaniu bioróżnorodności. Przykładowe działania obejmują nasadzenia drzew, rekultywację łąk kwietnych, ochronę zapylaczy oraz akcje sprzątania lasów i terenów zielonych.
Konferencja - LOP 27-09-2023
W roku 2023 PGE i LOP zorganizowały konferencję pod tytułem "Ochrona przyrody w miastach". Tematyka spotkania obejmowała szeroki zakres kwestii, m.in. ochronę środowiska w obszarach miejskich, edukację ekologiczną, adaptację miast do zmian klimatycznych oraz wsparcie unijne dla miast. Wdrażanie nowoczesnych systemów zarządzania przyrodą w obszarach zurbanizowanych jest kluczowe dla poprawy jakości powietrza i życia mieszkańców.
Lasy Pełne Energii
Od 24 lat Grupa PGE realizuje program "Lasy Pełne Energii", w ramach którego pracownicy PGE we współpracy z Lasami Państwowymi oraz lokalnymi społecznościami sadzą drzewa. W 2023 roku prawie 2 tysiące osób wzięło udział w akcji, dzięki której posadzonych zostało 110 tysięcy drzew, co stanowi wzrost o 42 500 w porównaniu z rokiem poprzednim. Od początku programu, łącznie 29 tysięcy osób zaangażowało się w ten program, co zaowocowało posadzeniem prawie miliona drzew w 72 lokalizacjach na terenie 14 województw.
.jpg)
Lasy Pełne Energii
Celem programu jest zwiększenie świadomości uczestników na temat roli lasów dla środowiska i klimatu, a także odnowienie gospodarki leśnej. Program promuje również właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników oraz ich rodzin, a także sprzyja budowaniu i podtrzymywaniu relacji Grupy PGE z lokalnymi społecznościami.
Ochrona ptaków
PGE angażuje się w ochronę ptaków w Polsce, dbając zarówno o bezpieczeństwo infrastruktury elektroenergetycznej, jak i o warunki życia dla ptaków. Sokoły wędrowne wybierają kominy elektrowni a bociany białe, często gniazdują na słupach energetycznych, dlatego opieka nad tymi gatunkami jest niejako wpisana w pracę energetyka. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dla infrastruktury, jak i ptaków, PGE instaluje platformy gniazdowe na słupach energetycznych, których liczba na terenie PGE Dystrybucja wynosi już blisko 30 tysięcy. W 2023 roku zamontowano prawie 1000 nowych platform pod gniazda, które mają chronić młode bociany przed porażeniem prądem podczas ich pierwszych lotów.

Młode sokoły w gnieździe - podlotki
Każdego roku pracownicy PGE wspierają także ornitologów w obrączkowaniu młodych bocianów. W 2023 roku zaobrączkowano 894 młode osobniki w 362 gniazdach. Dodatkowo, 9 bocianów zostało wyposażonych w urządzenia GPS, aby można było monitorować ich lokalizację i trasy migracji. W celu zabezpieczenia ptaków przed porażeniem prądem, w kluczowych punktach na słupach i stacjach transformatorowych zamontowano około 100 odstraszaczy, które uniemożliwiają ptakom siadanie na pracujących elementach sieci.
Wolontariat pracowniczy PGE
Pracownicy Grupy PGE aktywnie angażują się w działania na rzecz najbardziej potrzebujących, realizując zadania wolontariackie. W 2023 roku wolontariusze PGE wspierali m.in. organizatorów festiwalu „Wawel jest Wasz” w Krakowie oraz wydarzenia sportowe zorganizowane przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego i Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego. Ponadto, zaangażowanie społeczne PGE obejmuje inicjatywy mające na celu zapewnienie równego dostępu do edukacji kulturalnej, muzycznej i artystycznej. Wspólnie z filharmoniami i muzeami, PGE realizuje programy edukacyjne oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych, które inspirują i rozwijają ich zainteresowanie sztuką.
Krew nie woda – nie bądź obojętny
W odpowiedzi na pomoc dla konkretnych potrzebujących, PGE wprowadziła program „Krew nie woda – nie bądź obojętny”, w ramach którego pracownicy PGE regularnie oddają honorowo krew. W samym 2023 roku 1150 pracowników PGE przekazało blisko 500 litrów krwi, wspierając w ten sposób potrzebujących pacjentów.
.jpg)
„Krew nie woda – nie bądź obojętny”
„Polskie – kupuję to!”
Grupa PGE zainicjowała ogólnokrajową akcję społeczną pod hasłem „Polskie - kupuję to!”, mającą na celu zachęcenie Polaków do preferowania rodzimych marek i podejmowania świadomych decyzji konsumenckich. W 2023 roku, w ramach wakacyjnej edycji kampanii „Polskie – kupuję to!”, PGE przygotowała animację dedykowaną mediom społecznościowym, w której zachęcała konsumentów do wyboru polskich produktów do szkolnych tornistrów. Rozwijając tę inicjatywę, PGE nawiązała współpracę z twórcami aplikacji „Pola. Zabierz ją na zakupy”, która umożliwia łatwe identyfikowanie polskich producentów i marek. Do tej pory aplikacja Pola została pobrana 750 tysięcy razy, a za jej pośrednictwem zeskanowano łącznie 12 milionów produktów.

Polskie kupuje to
Kluczowy aspekt – zarządzanie
Cele ESG stanowią kluczowy element spójnego, strategicznego i wielowymiarowego podejścia Grupy PGE do zarządzania jej wpływem na otoczenie. Wyznaczone kierunki działania są niezbędne dla dostosowania organizacji do zmieniających się regulacji oraz wyzwań klimatycznych, a także dla wsparcia klientów i lokalnych społeczności. W ramach zarządzania ESG wszystkie trzy obszary – społeczny, środowiskowy i zarządczy – łączą się, aby skuteczniej reagować na dynamiczne zmiany w otoczeniu. Włączenie aspektów społecznych do działań Grupy jest kluczowe dla rozwoju w innych obszarach. Dlatego też, w zarządzaniu ESG istotne jest uwzględnienie długoterminowych celów klimatycznych oraz równoczesna troska o społeczną odpowiedzialność, popieranie zrównoważonych inicjatyw środowiskowych i społecznościowych, także na poziomie lokalnym.