LĄDEK-ZDRÓJ (inf. wł.). W obrębie nieruchomości basenowej ma powstać kompleks centrum wspinaczkowego. List intencyjny jego dotyczący, podpisany w roku ubiegłym z samorządem województwa, przybliża ten ośrodek, ale fizycznie ku niemu jest jeszcze spora droga do pokonania.
Przyszłe centrum będzie tworzył kompleks wieloobiektowy
Nie od dziś najstarszy na ziemi kłodzkiej kurort jest także kojarzony ze wspinaczkami górskimi. Znajdujące się w okolicy skały i skałki sprzyjają uprawianiu i rozwijaniu tej pasji, stały się początkiem przygody dla niektórych uznanych alpinistek i alpinistów, a nawet himalaistek i himalaistów. Między innymi ten fakt podsunął pomysł utworzenia w Lądku-Zdroju światowego centrum wspinaczkowego, który zaczęto urealniać. Na razie dzieje się to w słowach i na papierze, ale bez tej części merytorycznej jest niemożliwe przejście do fazy rzeczywistej...
- Jestem po spotkaniu z projektantami tego centrum oraz z wiceprezesem Polskiego Związku Alpinizmu Piotrem Pustelnikiem i dyrektorem Festiwalu Górskiego Maciejem Sokołowskim. Pochyliliśmy się na wydrukami przyszłego kompleksu wspinaczkowego, który pięknie wpisuje się w teren, na którym ma powstać. Teraz pozostają przed nami kolejne rozmowy w Ministerstwie Sportu dotyczące uzyskania dofinansowania dla tej inwestycji - mówi burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk. - Pamiętajmy, że to będą budynki ze ściankami wspinaczkowymi o wymiarach olimpijskich, sprzyjające organizowaniu zawodów zarówno rangi krajowej jak i międzynarodowej. Mają też służyć treningom kadry narodowej i zawodowców wspinaczkowych. Na tym obszarze lokuje się muzeum międzynarodowego himalaizmu oraz dom seniora alpinisty w postaci ośmiu apartamentów. Ponadto nie zabraknie hotelu z garażami podziemnymi.
Na zagospodarowanie kompleksem wspinaczkowym wskazuje się ten teren miasta
Przyszły kompleks jest tak pomyślany, aby pomiędzy jego częściami zapewniona była jak najlepsza komunikacja. W otoczeniu znajdą się boiska do koszykówki i siatkówki, basen do głębokiego nurkowania, sala bilardowa i kręgielnia, siłownie, część z odnową biologiczną, lokale gastronomiczne. Cały obszar centrum zajmie około 5 hektarów, a powierzchnia użytkowa obiektów wyniesie 30 tys. m kw. Najwyższy budynek osiągnie 26 metrów.
- Ten projekt został przekazany do konsultacji trenerom kadry narodowej Polski pod kątem przydatności dla treningów i zawodów. Pojawiły się pierwsze uwagi, i dobrze, bo uczynią ów kompleks doskonalszym i bardziej uniwersalnym - podkreśla rozmówca DKL24.PL. - W tej postaci, którą prezentują projektanci, to będzie jedyny taki obiekt na świecie.
(bwb)
Foto gmina Lądek-Zdrój + pixabay