Wręczono doroczną nagrodę starosty "Róża Kłodzka"

KŁODZKO (inf. wł.). Sala Arnoszta z Pardubic w kłodzkim Liceum Ogólnokształcącym była w piątek, 9 bm. miejscem uroczystości wręczenia „Róż Kłodzkich”. Organizatorem wydarzenia jest powiat kłodzki, którego gospodarze, wraz z kapitułą, przyznają nagrody w kilku kategoriach osobom za ich osiągnięcia w roku ubiegłym. 

 
Utworem „Róża Kłodzka”, autorstwa noworudzkiego muzyka Józefa Kmity, rozpoczęto szesnastą edycję rozdania nagród o tej samej nazwie. Gospodarzami uroczystości byli starościna Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk i przewodniczący rady powiatu Zbigniew Łopusiewicz, którzy przywitali przybyłych gości.  Całość poprowadziła dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku Marta Zilbert.
 
 
Myślę, że dla was to wyjątkowy dzień, bo to uhonorowanie waszej działalności, ale i dla nas wielki zaszczyt, że będziemy mogli was uhonorować tą bardzo znamienitą nagrodą, jaką jest Róża Kłodzka starosty. Za państwa pracę, za państwa talent, za państwa przedsiębiorczość, za - po prostu - dobre serca. Za to, że pokazujecie naszą piękną ziemię kłodzką w Polsce, a często na świecie – wymieniała M. Jędrzejewska-Skrzypczyk, wyrażając dumę i dziękując za to wszystkim nominowanym.
  
Rozdanie wyróżnień poprzedził występ absolwentki Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej Swietłany Andruszczuk. Ukraińska skrzypaczka, która w swoim dorobku ma m.in. koncerty z zespołami i orkiestrami w Polsce i Niemczech, wykonała sześć utworów. Wśród nich znalazły się kompozycje klasyczne oraz popowe covery.
 
W skład kapituły konkursu wchodzili wyżej wymienieni gospodarze wraz z wicestarostą Piotrem Marchewką,  dyrektorem PCPR w Kłodzku Bogumiłem Zwardoniem i dyrektorem PUP w Kłodzku Krzysztofem Bolisęgą. Sylwetki wszystkich nominowanych zaprezentowano w formie wideo na ekranie. Nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach.  
 

 
W kategorii „Wieś/Sołectwo” nagroda trafiła do sołectwa Marcinów w gminie Kłodzko. Sołtyska Ludwika Golec odebrała ją z rąk członka Zarządu Powiatu Ryszarda Niebieszczańskiego. 
 
 
W kategorii Firma/Przedsiębiorstwo różę otrzymał Matplast sp. z o.o.
 

 
Jako, że w kategorii Produkt Promocyjny/Turystyczny otrzymano wiele zgłoszeń, postanowiono przyznać nominację i nagrody w dwóch podkategoriach.
 

 
I tak w podkategorii Produkt Promocyjny nominowano: gospodarstwo Kowalowe Wzgórze z Kamieńca w gminie Kłodzko, winnice Momot z Roszyc oraz wydarzenie „Skąd się bierze wełna” z gminy Radków. Nagrodę przekazano do rąk właścicielki gospodarstwa Kowalowe Wzgórze Katarzyny Czuby-Kowal. 
  
Natomiast w podkategorii Produkt Turystyczny nominowano: platformę widokową na Trojaku w gminie Lądek-Zdrój, Dawną Kopalnię Nowa Ruda oraz wieżę ornitologiczno-meteorologiczną wraz z edukacyjno-przyrodniczą ścieżką pieszo-rowerową i infrastrukturą towarzyszącą na Wzgórzu Marii w Polanicy-Zdroju. Nagroda powędrowała do Lądka-Zdroju, a odebrał ją burmistrz Roman Kaczmarczyk.
 

 
Nominantami w kategorii Inicjatywa Proekologiczna zostali: farma fotowoltaiczna w Lądku-Zdroju, projekt „Zielono-Niebieska Nowa Ruda” oraz Lawendowy Ogród z Kamieńca w gminie Kłodzko. I w tym przypadku nagroda trafiła do rąk R. Kaczmarczyka.
 


 
Nie inaczej było w kategorii Kultura. Tym razem nagrodę odebrał prezes Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Kompas” Maciej Sokołowski w towarzystwie R. Kaczmarczyka. Otrzymali ją za organizację 29. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. W tej kategorii ex aeuquo "Róża" trafiła również do dyrektorki Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie Agaty Pilarskiej oraz kierowniczki Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda Ewy Miś za 29. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Nowej Rudzie. Nominowane do nagrody było również wydarzenie V Polanickie Grzybobranie – Grzybów-Zdroje.
 


 
W kategorii Sport nominowano: Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, Biegi Śnieżnickie – 30. jubileuszowy bieg na Śnieżnik oraz kolarską mistrzynię z Nowej Rudy Alicję Matułę. Zwyciężczynią została siedemnastoletnia Alicja Matuła – aktualna mistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym.
 


 
Franciszek Piszczek z Krosnowic, Elżbieta Karkulewska z Kłodzka oraz Przemysław Kuklis z Dusznik-Zdroju byli nominowanymi w kategorii Społecznik. Róża przyznana została prezesce stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku Elżbiecie Karkulewskiej
 
 
Różę w kategorii Filantrop otrzymała firma Mondi z Bystrzycy Kłodzkiej. Przyznano ją m.in. za współpracę ze szkołami, wspieranie domu dziecka oraz angażowanie się w akcje WOŚP czy też Szlachetnej Paczki.
 

 
Statuetkę w kategorii Osobowość Powiatu odebrał kudowski historyk, filozof i publicysta Bronisław Kamiński. Przy tej okazji otrzymał również pamiątkowy medal obywatela ziemi kłodzkiej Terrae Glacensis Civi.
 


Współne zdjęcie nominowanych i laureatów nagrody "Róża Kłodzka"
(bp)