Elektrownia panelowa kluczem do sukcesu

LĄDEK-ZDRÓJ (inf. wł.). Dwoje przedstawicieli gminy przebywało w Norwegii, gdzie w jej stolicy, Oslo, odebrali nagrodę "Lider Zarządzania". Lądek-Zdój otrzymał ją za konsekwentne wdrażanie odnawialnych źródeł energii.

Niedawno Norweskie Organizacje Samorządów Lokalnych zorganizowały konferencję poświęconą wykorzystywaniu tzw. zielonej energii. Zaprosiły na nią m.in. 23 samorządy z Polski, które w roku 2023 zostały laureatami konkursu adresowanego do jednostek i podmiotów inwestujących w najnowsze technologie energetyczne. Już pisaliśmy, że gmina Lądek-Zdrój i Lądecka Spółdzielnia Energetyczna zostały bardzo wysoko ocenione za budowę elektrowni słonecznej, która będzie się rozrastać.

W tym skandynawskim kraju o powstałym obiekcie i działaniach z nim związanych opowiedzieli zebranym uczestnikom konferencji pełnomocniczka prezesa LSE Katarzyna Mironiak i przedstawiciel gminy Marcin Kochański. Gospodarze wydarzenia wyrazili wolę zorganizowania jednej z kolejnych konferencji w Lądku-Zdroju.  

- To co już wielokrotnie mówiłem, raz jeszcze przypomnę: nasza spółdzielnia jest ewenementem w skali ogólnopolskiej. Dąży do jak najszybszego ograniczenia degradacji środowiska naturalnego m.in. w drodze wykorzystania odnawialnych źródeł energii - podkreśla burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk. - Właśnie teraz odebraliśmy pozwolenie na budowę i tym samym możemy rozbudować farmę o moc 6,7 MW, tym samym całość będzie miała moc 9 MW. Taką ilość może od nas odebrać spółka państwowa Tauron. Uzyskanie tego pozwolenia pozwoliło naszej spółdzielni na złożenie wniosku do KPO o dofinansowanie tego zadania aż w wysokości 95 proc. jego wartości. W przypadku Lądka chodzi o 23 mln zł, z których część przeznaczy się na magazyny energii o mocy 3 MW. W przypadku nadprodukcji prądu przez elektrownię panelową nocą przekaże się go do Tauronu, z którego popłynie na oświetlenie dróg w mieście i gminie.
(bwb)