Klub seniora od 5 lat jest ich drugim domem

WOJBÓRZ - gm. Kłodzko (inf. wł.). Jak ten czas leci... Wydawałoby się, że nie tak dawno spotkali się po raz pierwszy, inaugurując działalność klubu seniora, a tu właśnie dzisiaj, czyli 18 bm. przyszło świętować jego pięciolecie istnienia. Przekonywał o tym m.in. dorodny tort upieczony przez jedną z członkiń, Karolinę Gwiżdż.


- Doskonale pamiętam, jak któregoś dnia mnie zagadnął Ryszard Jastrzębski. Powiedział: Ewelinka, dawaj, tworzymy ten klub, o którym wcześniej mówiłem. We dwójkę odwiedziliśmy wszystkich seniorów i seniorki w Wojborzu i Wilczej, proponując im uczestnictwo w przygotowanych zajęciach - mówi Ewelina Ptak, będąca na co dzień dyrektorką Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko i radna powiatu kłodzkiego. - Wystartowaliśmy z klubem 9 listopada 2018 roku, skupiając w nim aż osiemdziesięcioro członków.

Wiele osób, które wówczas ów duet odwiedził, było naprawdę mile zaskoczonych pomysłem pana Ryszarda. A już szczególnie te, spędzające większość dni w samotności. Do tej pory zdarzały się czasami okazjonalne spotkania, do udziału w których ich zachęcano, zaś teraz miało to być coś stałego.

- Dla nich to była propozycja nie tylko na dłuższe jesienno-zimowe wieczory, ale w ogóle na dłużej. W ogóle byli wdzięczni, że ktoś o nich pomyślał i zadał sobie trud zapukania do drzwi - słyszymy od pomysłodawcy tego klubu, zarazem jego przewodniczącego. - Wiedzieliśmy, do kogo zajść, bo z panią Eweliną jesteśmy z tego środowiska - podkreśla R. Jastrzębski, przewodzący też Radzie Gminy Kłodzko. 

Miejscem spotkań klubowych stał się dom ludowy w Wojborzu. Jak wylicza E. Ptak - przez te pięć lat ilość spotkań oraz zorganizowanych warsztatów edukacyjnych i praktycznych już trzeba liczyć w setkach. Mocno ze sobą się zgrali i zaprzyjaźnili. Dominują kobiety, mężczyźni są traktowani jako rodzynki, jednak bardzo wypróbowane na przykład podczas zabaw tanecznych; humorystycznie mówią, że mają niebywałe wzięcie.

Obecnie Klub Seniora w Wojborzu liczy około 60 członkiń i członków. Niestety, ale pandemia koronawirusa z jego grona przedwcześnie zabrała na zawsze grupę osób, którym oddano hołd na wstępie spotkania rocznicowego. Jego ważność podkreślili swoją obecnością m.in. wójt Zbigniew Tur, członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Ryszard Niebieszczański, przedstawiciele instytucji gminnych oraz pozostałych klubów seniora istniejących na obszarze gminy wiejskiej Kłodzko. Pospieszyli z gratulacjami i życzeniami dla jubilata, który podjął wszystkich występem reaktywowanego zespołu śpiewaczego "Wojborzanki". Były laudacje i gratulacje, nie zabrakło życzeń dalszej owocnej działalności podpartych wiązankami kwiatów, upominkami, a nawet promesami finansowymi.

Przed wojborskim klubem rysuje się szansa powiększenia liczby uczestników. Na wieść o tym, że i on czerpie środki z programu "Senior Plus", dzięki którym są organizowane wyjazdy do opery, kina czy teatru, że przybywa propozycji zajęć manualnych i spotkań z klubowiczami z innych miejscowości, kolejne osoby deklarują swoją przynależność.

Oczywiście, z okazji jubileuszu 5-lecia Klubu Seniora w Wojborzu nie mogło zabraknąć symbolicznego toastu, okazjonalnego tortu i zabawy tanecznej.
(bwb) 

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA