Kręgielny Trakt dostępny dla turystów

GÓRY STOŁOWE (inf. wł.). Szlak pieszo-rowerowy, przebiegający pomiędzy Batorówkiem a Karłowem, został dziś, 5 bm. otwarty dla turystów. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano w obecności przedstawicieli m.in. Parku Narodowego Gór Stołowych, Lasów Państwowych, samorządowców gminnych i powiatowych, inwestorów i osób zaangażowanych w realizację projektu.

 
Od 2017 roku 6-kilometrowy Kręgielny Trakt  na terenie PNGS-u został wyłączony z ruchu pojazdów spalinowych. Po sześciu latach prac adaptacyjnych otwarto go dla turystyki pieszej i rowerowej. Drogę asfaltową, nadgryzioną zębem czasu, przekształcono na nowy trakt wybrukowany kostką z lokalnego piaskowca. Udało się to dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, choć nie obyło się bez utrudnień. Na czas realizacji projektu miał wpływ okres lęgowy ptaków, kiedy trzeba było zastopować z pracami, zadania nie ułatwiały też geologia i ukształtowanie terenu. Mimo to udało się oddać inwestycję w wyznaczonym terminie. Za to podziękowano dziś wykonawcy, firmie Zbylbruk z Bobolic koło Ząbkowic Śląskich. 
 
 
Rzeczona droga została przekazana PNGS-owi przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku pod warunkiem zbudowania na niej szlaku pieszo-rowerowego.
 
I tak też się stało, a tego efekty właśnie możemy zobaczyć - powiedział nam dyrektor Parku Bartłomiej Jakubowski. – Koszt to około 9 mln zł, otrzymaliśmy trakt z pełną infrastrukturą w postaci: wiat, tablic informacyjnych, tablic edukacyjnych, miejsc obsługi rowerów i też śmietników, czyli tego wszystkiego, do czego turyści powinni mieć dostęp.
 

 

 
Dzięki tabliczkom znajdującym się na ścieżce edukacyjnej możemy nauczyć się, jak rozpoznawać śpiew ptaków oraz zgłębić tematy przyrodnicze. Natomiast w miejscach obsługi rowerów można podładować baterie w jednośladach oraz urządzenia przenośne. Nie brakuje narzędzi do naprawy roweru czy nampowania kół. W planach jest jeszcze przygotowanie parkingu od strony Batorówka; na tę chwilę kierownictwo PNGS-u zachęca do korzystania z miejsc parkingowych przy Skalnych Grzybach.
 
Szlak powstał w celu ochrony szczególnie cennych gatunków i siedlisk występujących w pobliżu tej drogi.
(bp)