KULTURALNIK - Widowiskowo i muzycznie

ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Teatr Razy Dwa w Bystrzycy Kłodzkiej nie zwalnia tempa. Dopiero co udostępnił spektakl przygotowany przez Teatr Nowy z Częstochowy, a już kusi widzów sztuką przygotowaną przez siebie. Będzie ją można oglądnąć jeszcze w tym miesiącu w sali widowiskowej MGOK-u.

BYSTRZYCA KŁODZKA

W MGOK-u rozkręca się nowy rok pracy kulturalnej, co potwierdza poniższy plakat:
 

Teatr Razy Dwa zaprasza na spektakl 28 bm. o godz. 18:00 w MGOK-u:
 

W ostatnim dniu września, w MGOK-u koncert pt. "Lord sound of Queen". Wcześniej wystąpi Kameralny Chór z Gór razem z chórem Niemieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego z Kłodzka. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:30.

W pierwszym dniu października na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej spot klasyków:
 

DUSZNIKI-ZDRÓJ

Nauczycielski Kameralny Chór z Gór jest częstym gościem w kurorcie Chopina. Jego członkowie polubili koncertować w Dworku Chopina. Tak będzie i w czwartek, 21 bm o godz. 19:00.

Dusznicki Zakład Komunalny po raz drugi organizuje "Eko-Piknik Rodzinny". Szczegół poniżej:
 

KŁODZKO

Nie lada gratkę przygotowano na najbliższą sobotę w kłodzkiej  kolegiacie. O godz. 15:00 zostanie zaprezentowana "Szafa Millera", która - jak komunikuje Henryka Szczepanowska zaangażowana w realizację wielu projektów związanych z tą świątynią - została wykonana na zlecenie jezuitów w XVII stuleciu. "Pokażemy wyjątkowe i przepiękne, nigdy nie pokazywane publicznie po konserwacji, średniowieczne manuskrypty muzyczne. Będzie prezentacja procesu konserwacji pergaminów i jedynego zachowanego życiorysu arcybiskupa Arnoszta, spisanego na dusznickim papierze. Będzie też okazja, żeby podziękować za ośmioletnią pracę w parafii i opiekę nad archiwum o. Robertowi a także przedstawić nowego proboszcza o. Andrzeja.  Spotykamy się o godz. 15:00 przed wejściem bocznym do kolegiaty, od strony kaplicy św. Jakuba" - zachęca p. Henryka.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji co miesiąc organizuje spotkanie, poświęcając je tematowi związanemu ze swoją działalnością albo z obszarem swoich zainteresowań. 26 bm. o godz. 17:00 Krystyna Oniszczuk-Awiżeń przypomni wystawę odnoszącą się do 600 lat aptekarstwa kłodzkiego, a Robert Rient opowie o świeci roślin.

Już warto zarezerwować sobie udział w koncercie Społecznego Ogniska Muzycznego z Bystrzycy Kłodzkiej, Społecznego Ogniska Muzycznego z Oławy, Szkoły Fortepianu "d-moll" Doroty Mół z Bielawy oraz Centrum Artystycznego Muza-Art z Sobótki. Zatytułowano go "A mnie jest szkoda lata". Impreza odbędzie się 14 października od godz. 15:00.

KŁODZKO - gmina

W filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu 20 bm. o godz. 16:00 spotkanie autorskie z Magdaleną Pośpiech.

W Boguszynie, naprzeciwko hotelu "Metro", 23 bm. w godz. 13:00 - 18:00 "Piknik Lotniczy" powiązany z przekazaniem gminie wiejskiej gruntu pod przyszły regionalny ośrodek szkoleniowy. Przewidziano wiele atrakcji, m.in. przeloty lekkim samolotem.
 

KUDOWA-ZDRÓJ

W przygranicznym kurorcie bicyklowe emocje:
 

MIĘDZYLESIE

Jest zaproszenie na rajd rowerowy. Zachęcamy do skorzystania z tej oferty:
 

Międzyleski MGOK proponuje udział w zajęciach tematycznych:
 

NOWA RUDA

W Galerii "Mozaika" wernisaż interesującej wystawy:
 

NOWA RUDA - gmina

W Ludwikowicach Kłodzkich, a tamtejszej galerii trzydniowy festiwal reportażu. A to jego program:
 
piątek, 22.09.2023.
17.00-18.15 – Joanna Ostrowska: „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, rozmawia Małgorzata Kolankowska
18.30-20.00 – Dionisios Sturis: „Nowe życie - Grecy i Macedończycy w Polsce”, rozmawia Agata Ganiebna

sobota, 23.09.2023
16.00-17.15 – Mateusz Pakuła: Pacjent – lekarz – system. „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, rozmawia Patrycjusz Śliwiński
17.30-18.45 – Małgorzata Kolankowska: „Tragiczny optymizm - ratowanie chorego dziecka”, rozmawia Dionisios Sturis
19.00-20.30 – Mariusz Szczygieł: „Fakty muszą zatańczyć”, rozmawia Urszula Glensk

niedziela, 24.09.2023
16.00-17.15 – Joanna Gierak-Onoszko: „27 śmierci Toby’ego Obeda - Kanada pachnąca przemocą”, rozmawia Patrycjusz Śliwiński
17.30-19.00 – Paweł Czernich: „Nasz las! O polityce Lasów Państwowych”, rozmawia Urszula Glensk

POLANICA-ZDRÓJ

I ponownie odbędą się zawody pn. "Rowerem przez Polanicę-Zdrój":
 

Towarzystwo Miłośników Polanicy, Wydawnictwo WERSUS-NAUKA w Ziębicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Polanicy-Zdroju zapraszają na spotkanie z Barbarą Czajkowską (bratanicą Marii Kozickiej) i wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanisława Kozickiego.

Stanisław Kozicki, ur. 4.04.1876 r. w Łępicach na Mazowszu, zm. 28.09.1958 w Polanicy-Zdroju. Polityk i publicysta ruchu narodowego, współpracownik Romana Dmowskiego. W 1899 wstąpił do Ligi Narodowej, a w 1902 do Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. W 1918 został członkiem Komitetu Narodowego Polski w Paryżu. Po przyjeździe do Paryża w 1918 został mianowany przez Dmowskiego sekretarzem generalnym delegacji polskiej
na konferencję paryską zakończoną podpisaniem traktatu wersalskiego. W 1922 został wybrany na posła do Sejmu z listy Związku Ludowo-Narodowego. W lutym 1926 objął funkcję ambasadora RP w Rzymie. W latach 1928 – 1935, przez dwie kadencje, był senatorem. Już w końcu lat 20. XX stulecia nie wierzył w możliwość utrzymania pokoju w Europie, był szczególnie krytyczny wobec Ligi Narodów. Apelował, aby nie zaniedbywać wysiłków w celu przygotowania Polaków do wojny. Po 1935 wycofał się z czynnej działalności politycznej. W chwili wybuchu wojny mieszkał w Warszawie. Podczas okupacji, na zaproszenie generała Stefana Grota-Roweckiego, uczestniczył
w komitecie doradczym. Kozicki, mając zaufanie do szefa Związku Walki Zbrojnej, popierał tzw. akcję scaleniową wszystkich grup politycznych i wojskowych.

Kozicki był redaktorem wielu pism: Gazety Warszawskiej, Przeglądu Narodowego, Gazety Polskiej, Kuriera
Poznańskiego, Przeglądu Wszechpolskiego czy Gazety Warszawskiej. Gdy wycofał się z polityki, podjął pracę jako tłumacz i pisarz historyczny. Zajął się wtedy studiami nad twórczością Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, ukoronowanych publikacją z 1947 roku o polskiej myśli politycznej okresu romantyzmu. Po II wojnie światowej współpracował z pismami katolickimi - Tygodnikiem Powszechnym i z Kierunkami, ale po pewnym czasie, ze względu na naciski polityczne, Tygodnik Powszechny odmawiał ich publikacji. Później Kozicki zajął się pisaniem Historii Ligi Narodowej. Po upadku powstania Kozicki opuścił Warszawę, mieszkał m.in. w Krakowie. Kiedy jednak spostrzegł, że jest inwigilowany przez UB, w 1947 przeniósł się na daleką wówczas
prowincję, do Polanicy-Zdroju. Zmarł w zapomnieniu w 1958 roku. Jest pochowany na polanickim cmentarzu wspólnie z żoną Marią z Czaykowskich Kozicką, zmarłą w 1963 roku.


STOSZOWICE

W gminie, za sprawą romantycznego koncertu da się odczuć powiew jesieni. A szczegóły zdradza plakat:
 

STRONIE ŚLĄSKIE

Nietoperze to ssaki, które ciągle intrygują i powodują dylemat u ludzi, którzy nie wiedzą, czy ich bać się, czy też nie. Odpowiedź i na to pytanie przyniesie "Noc nietoperzy":
 

Szykuje się maraton zumby. Będzie radośnie, rytmicznie, sympatycznie i głośno:
 


Wstęp na podane imprezy jest bezpłatny!
(wb)