„Cebula” poruszyła serca widzów

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). Nowy sezon teatralny rozpoczęto w środę, 13 września na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej. Aktorzy reprezentujący na co dzień różne grupy teatralne zachwycili i wzruszyli publiczność interesującym spektaklem.
 
Przedstawienie "Cebula" to niezwykle poruszające dzieło, które sięga do wnętrza osób z niepełnosprawnością, nadając ich myślom barwy oraz ukazując, jak żyją ich rodziny. To też historia powstania fundacji "Oczami Brata", której prezesem jest Paweł Bilski. To właśnie on wcielił się na scenie w postać swojego niemówiącego, starszego i nieżyjącego już brata Karola, który cierpiał na zespół Downa.
 
– Zobaczyliście państwo autentyczną historię, oczywiście przerobioną na potrzeby naszego spektaklu. Możecie też odsłuchać słuchowiska, bo od słuchowiska zaczął się ten spektakl. Sam spektakl opowiada o powstaniu fundacji „Oczami Brata”, o historii naszej rodzinnej, właśnie ze względu na Karola – mówił po spektaklu P. Bilski i zachęcał do wsparcia fundacji. W tym roku otworzyła ona dom dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które z różnych względów nie są w stanie samodzielnie zamieszkać we własnym mieszkaniu.
 
 
Na scenie wystąpili wyjątkowi artyści. Prócz wspomnianego Pawła Bilskiego zobaczyliśmy aktora Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni Krzysztofa BerendtaIwonę Chołuj z Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, założycielkę Teatru Razy Dwa w Bystrzycy Kłodzkiej Paulinę Kajdanowicz  oraz założyciela Teatru Nowe Formy w Warszawie Radosława Jamroża. Scenariusz przygotował Łukasz Staniszewski, a za reżyserię odpowiada Marek Ślosarski.
 
Dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej Ewelina Walczak podkreśliła, że słowa nie są w stanie oddać tego, co widzowie przeżyli podczas "Cebuli". Zachęciła również do szacunku i miłości oraz do niesienia tej pięknej lekcji dalej w świat.
 
Spektakl "Cebula" został zrealizowany, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
Kolejne przedstawienie w ramach nowego sezonu teatralnego, poświęcone będzie macierzyństwu. Premiera „Do góry nogami - rzecz o macierzyństwie" odbędzie się 28 września również na deskach bystrzyckiego MGOK-u.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: