Z PSL-em i Polską 2050 do Sejmu i Senatu

KŁODZKO (inf. wł.). W kilku miastach Dolnego Śląska pojawili się w miniony wtorek i dzisiaj kandydaci do parlamentu z ramienia "Trzeciej Drogi" i Paktu Senackiego. Ta pierwsza to międzypartyjna koalicja tworzona przez Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polskę 2050 Szymona Hołowni, która pod hasłem "Dość kłótni, do przodu" np. chce wkroczyć do Sejmu.


Już pisaliśmy, że Paweł Gancarz, który jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL we Wrocławiu a do tego wójtem gminy Stoszowice, jest kandydatem tzw. Paktu Senackiego do izby wyższej parlamentu z okręgu nr 5. Ów okręg tworzą powiaty: kłodzki, ząbkowicki i dzierżoniowski, mające podobną specyfikę społeczną i gospodarczą.
 

Natomiast zupełnie inny charakter ma sejmowy okręg wyborczy nr 2, zasadzający się na powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, świdnickim, wałbrzyskim i samym Wałbrzychu. Jest obszarem o różnym zabarwieniu, cechującym się dużą ilością problemów, z którymi chcą zmierzyć się osoby ubiegające sie o mandat poselski. Na kłodzkim rynku 13 bm. dokonano prezentacji tych kandydatów, którzy poza liderką listy, prawniczką Aleksandrą Leo, są na co dzień związani z którymś z tych powiatów. Drugi na niej Zbigniew Tur jest wójtem gminy Kłodzko i szefem powiatowych struktur PSL-u, trzecia - Magdalena Ziubrak mieszka w Dzierżoniowie i zajmuje się systemami zarządzania, z numerem czwartym powiązano Marka Kubalę - wałbrzyskiego przedsiębiorcę, a z numerem piątym - Kornelię Kudas - przedsiębiorczynię z Tarnowa. Na miejscu szóstym jest Małgorzata Załęska ze Śremiu związana z budownictwem ogólnym, na siódmym - Stanisław Jurcewicz z Piławy Górnej, mający za sobą dwie kadencje wypełniania mandatu senatora. Miejsce ósme zajmuje Paulina Zając ze Świdnicy będąca farmaceutką, dziewiąte - Adam Domagała - nauczyciel z Bielawy, dziesiąte - Zygmunt Balant z Gołogłów w gminie Kłodzko prowadzący gospodarstwo rolne. Z "Trzecią Drogą" idzie po mandat z miejsca jedenastego specjalista od fizjoterapii Jerzy Szebla z Kłodzka, z miejsca dwunastego lądczanka Alicja Piwowar - sekretarz gminy, z trzynastego - student Tomasz Starzycki z Dzierżoniowa. Na miejscu czternastym znajduje się rolniczka Barbara Dybała z Kłaczyny, na piętnastym - świdniczanin Grzegorz Zając, zaś na szesnastym rolnik Paweł Mazur z Zagórza Śląskiego.
 Największym wyzwaniem dla aspirujących do bycia parlamentarzystą pozostaje zwrócenie się ku sprawom, które na co dzień artykułują obywatele, a nie politycy. Ważne jest gospodarcze uporządkowanie polskiej gospodarki, której pozycja w ostatnich latach została mocno zachwiana. Podobną rangę nadaje się odbudowie zaufania społecznego do instytucji państwa, w tym sądów, prokuratury i policji.
 Od następnego dnia po tej prezentacji kandydaci "Trzeciej Drogi" w przypadku Sejmu RP oraz Paktu Senackiego w odniesieniu do izby wyższej uaktywnią swoją obecność wśród wyborców, aby przekonać ich słuszności ich programu wyborczego.

(bwb)