Głośne czytanie epopei "Nad Niemnem"

WOJBÓRZ - gm. Kłodzko (inf. wł.). Sobota była tym dniem, w którym w wielu gminach i miastach zorganizowano publiczne czytanie powieści pt. "Nad Niemnem". Dzieło Elizy Orzeszkowej, o tematyce społeczno-politycznej, z wątkiem miłosnym, zostało przedstawione w pewnej części. Doboru fragmentów podjęli się organizatorzy tych spotkań.


W gminie wiejskiej Kłodzko miejscem prezentacji wspomnianej powieści, w ramach corocznej akcji "Narodowe Czytanie", była filia biblioteki. Pomieściła zarówno wykonawców oraz słuchaczy, a także zespół "Cyraneczki" z Gorzanowa, który zadbał o oprawę muzyczną wydarzenia. A w postaci książkowych bohaterów wcielili się miejscowy proboszcz Ryszard Filipski, bibliotekarki Alina Sydorko, Małgorzata Kłonowska, Agata Maślanka i Izabela Mucha, radna gminna Teresa Biel-Lutosławska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Damian Śledź, uczennica i uczniowie szkół średnich i podstawowych mieszkający na obszarze gminy. Było aż siedmioro narratorów, którego to zadania podjęli się zastępczyni wójta Urszula Panterałka, skarbniczka gminy Agnieszka Potyrała, dyrektorka Biblioteki Gminnej Mariola Huzar, dyrektor szkoły w Wojborzu Bartłomiej Bloch, Mateusz Kubasiak z urzędu wójta, Joanna Wolańska z Jaszkowej Dolnej i Jonasz Bulaczek z Krosnowic.

Przypomnijmy, że akcja powieści rozgrywa się po powstaniu styczniowym, czyli w II połowie XIX stulecia, właśnie nad Niemnem. W zręcznym dla siebie stylu Eliza Orzeszkowa przedstawia losy Justyny Orzelskiej i jej sercowe rozterki. Przeplata to z wątkami patriotycznymi inspirowanymi niedawnym zrywem narodowym...
 

W wojborskiej bibliotece wspólnemu czytaniu towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa Joanny Wolańskiej, która jest członkiem Kłodzkiego Klubu Fotograficznego. Pani Joanna pokazuje swoje zafascynowanie przyrodą, którą to "podgląda" dla wypoczynku i relaksu, zatrzymując w kadrze elementy fauny i flory charakterystyczne dla ziemi kłodzkiej i nie tylko. Bardzo wyraziste, ale i często stonowane w wyrazie prace w pewnym sensie komponowały z głównym wątkiem bibliotecznego spotkania.
(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA