Zainaugurowano 61. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Koncerty muzyków z Polski i Europy, pokazy filmów i rozmowy o dziedzinie, która właśnie zdominowała przygraniczny kurort – tak w skrócie prezentuje się 61. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Hejnał ogłaszający rozpoczęcie wydarzenia wybrzmiał z balkonu Teatru Zdrojowego w czwartek, 24 bm., w samo południe.

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk wraz z prezesem Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego Grzegorzem Jungiem podjęli tłumnie przybyłych do Teatru pod Blachą na wieczorny koncert galowy, gdzie nastąpiła ceremonia otwarcia. Powitano przybyłych mieszkańców, turystów, melomanów, parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwo, przedstawicieli instytucji i przedsiębiorstw oraz dyrekcję i członków zespołu Śląsk. To właśnie ci ostatni byli gwiazdą wieczoru pierwszego dnia imprezy. Nie zabrakło podziękowań dla patronów honorowych, partnerów i sponsorów. Słowa wdzięczności za współpracę i pomoc w organizacji wydarzeń tegorocznego festiwalu przekazano burmistrzyni Anecie Potocznej.
 
Każdy z tych dni, koncertów i spotkań przyniesie zupełnie inne spojrzenie i emocje, albowiem muzyka to są przede wszystkim emocje. Jeżeli nie ma w muzyce emocji, jeżeli nie ma w sztuce emocji to znaczy, że to jest rzecz niepiękna. W tych cudnych przestrzeniach kudowskich muzyka Moniuszki i jego współczesnych i dzisiejszych interpretatorów jego sztuki brzmi zupełnie zjawiskowo – mówił S. Rybarczyk i zachęcał, by muzykę tę zachować w sercach i zabrać do swoich domów.
 
Koncert obchodzącego w tym roku jubileusz 70-lecia zespołu Śląsk podzielony został na dwie części. W pierwszej z nich orkiestra zagrała fragmenty oper Stanisława Moniuszki m.in. Mazura ze Strasznego Dworu oraz uwertury Halka i Hrabina. Zakończeniem pierwszej połowy koncertu była refleksyjna Litania Ostrobramska, która muzycznie przeniosła zgromadzonych do Wilna. Po krótkiej przerwie scenę wypełniły feeria kolorów, zmieniających się wraz z muzyką, za sprawą barwnych strojów, oraz głosy chóralne. Zespół tancerzy zaprezentował polskie tańce, a z gardeł popłynęły słowa ludowych pieśni. Całości akompaniowała orkiestra. 
 
Przed nami jeszcze dwa festiwalowe dni, podczas których usłyszymy m.in. Kasię Moś wraz z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Austriaczkę Christinę Baader, Andrzeja Hiolskiego, Jadwigę Postrożną, Marcina Bronikowskiego oraz Axoum Duo. Całość programu prezentujemy w naszym „kulturalniku”.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: