W Górach Złotych ma powstać centrum wspinaczkowe

LĄDEK-ZDRÓJ (inf. wł.). Supernowoczesne centrum sportów wspinaczkowych to propozycja, która ma zwrócić jeszcze większą uwagę na atrakcyjność kurortu w Górach Złotych. Ośrodek ma znaleźć się powyżej nieczynnego basenu miejskiego, natomiast obiekty do treningów  od wieków czekają na śmiałków na terenie całej gminy.

Polska ma niewątpliwe sukcesy w sportach wspinaczkowych, szczególnie w ostatnich latach. Ten rodzaj wyzwań staje się bardziej popularny, m.in. za sprawą Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju, ściągającego wielkie postaci himalaizmu i alpinizmu. Jego twórca, Zbigniew Piotrowicz, miał nosa, lokując coroczne wydarzenie w starym kurorcie, który teraz jest wskazywany na siedzibę centrum sportów wspinaczkowych. Dlaczego ma ono powstać właśnie tutaj?

- Bo mamy wszystkie niezbędne dla niego elementy, co potwierdza mieszkający niedaleko nas Piotr Pustelnik - wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu. Ta organizacja już wyraża chęć udzielenia daleko idącej pomocy, co jest zawarte w porozumieniu podpisanym między gminą i PZA. Aktualnie trwa projektowanie przyszłego ośrodka centrum przez firmę, która wcześniej przygotowała wizualizację lądeckich złotych term. Zatrudnia ona około 160 architektów, więc można spodziewać się ciekawej propozycji przestrzennej.  Do tej wizualizacji utworzymy program funkcjonalno-użytkowy – wprowadza w temat burmistrz Roman Kaczmarczyk.

Gdy tylko taki dokument się pojawi, zostanie zaprezentowany władzom samorządowym Dolnego Śląska, które zadeklarowały wsparcie finansowe. To istotne, bowiem byłby to drugi – po austriackim Insbrucku - taki ośrodek w tej części Europy. Przy tym całoroczny, sprzyjający amatorskim, półprofesjonalnym i zawodowym wspinaczkom.  Jego tworzenie ułatwi zabudowa modułowa, z ruchomymi ścianami, wszystko pod dachami.

- Zakładamy postawienie dużej hali, w której wnętrzu panowałoby mroźne powietrze charakterystyczne dla wysokości powyżej 8 km, do tego z ograniczoną zawartością tlenu. Tym samym mają zostać stworzone warunki niezbędne dla przygotowań himalaistycznych
– podkreśla włodarz Lądka-Zdroju.
 

Teren basenu ma stać się ośrodkiem złotych term, a powyżej planuje się budowę
centrum wspinaczkowergo

Wyprzedzeniem tego pomysłu, ale ściśle z nim związanym, staną się 16-metrowej wysokości ścianki wspinaczkowe, które niebawem zostaną postawione przy Stawach Biskupich. Między innymi wykorzysta się te obiekty na organizację zawodów, które z powodzeniem będzie się oglądać z tzw. oślej łączki, co zapewni ich widowiskowość.

Nie bez przyczyny wskazuje się na miejsce ośrodka wspinaczkowego teren obok przyszłych złotych term, bo one mają służyć rehabilitacji zdrowotnej. Jak raz świetnie wpisują się w projekt centrum, którego budowę zapewne wesprze Ministerstwo Sportu i Turystyki.  
 
Bogusław Bieńkowski