Jak zamontować balustradę balkonową? Praktyczne wskazówki

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Balustrada to nie tylko element, który nadaje stylowego wyglądu balkonowi, ale także zapewnia bezpieczeństwo osobom na nim przebywającym. Jej obecność jest nakazana przez prawo. Jakie funkcje spełnia balustrada i na jaką się zdecydować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Balustrada balkonowa – jakie są jej rodzaje oraz funkcje?

Najprościej rzecz ujmując, balustrada balkonowa to element konstrukcyjny, który osłania przestrzeń balkonu i zabezpiecza korzystające z niego osoby przed upadkiem z wysokości. Ponadto jest także ozdobą budynku, dlatego warto dobrać ją tak, by pasowała do całej elewacji i stylu, w jakim został zaprojektowany i wykończony dom. Co ważne, balustrada musi spełniać konkretne normy, które zawarte są w polskim prawie, dlatego, zanim zdecydujesz się na montaż, dokładnie się z nimi zapoznaj. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów balustrad, nie tylko jeśli chodzi o wzór, ale także materiał, z jakiego zostały one wykonane. Bardzo popularne są te wykonane z drewna, ale także modele stalowe czy szklane, a nawet zrobione z kilku tworzyw. To na co się zdecydujesz, zależy od Ciebie, jednak ważne jest, by były one poprawnie zamontowane, gdyż w przeciwnym razie mogą nie spełniać swojej funkcji.

Montaż balustrady – jak zrobić to krok po kroku

Odpowiedni montaż balustrady drewnianej czy modeli z innych materiałów, wcale nie musi być trudny. Można zrobić to zarówno od góry, jak i np. od boku balkonu. Jednak przede wszystkim trzeba pamiętać, że powinna być ona osadzona przed ostatecznym wykończeniem powierzchni balkonu, gdyż w przeciwnym razie zostanie naruszona wykonana wcześniej powłoka hydroizolacyjna. Bardzo ważne jest także, by słupki nie posiadały żadnych otworów, przez które mogłaby dostawać się do nich woda, np. podczas opadów deszczu, jednak jeśli je posiadają, to należy zastosować odpowiednią masę uszczelniającą. Niezbędnymi elementami podczas montażu są odpowiednie mocowania, które zazwyczaj wykonane są ze stali. Wybierając je, należy wziąć pod uwagę grubość warstwy podkładu lub płyty balkonowej oraz wytrzymałość betonu i jego zbrojenia. Montowanie balustrad na zewnątrz zmusza nas także do montażu kotwi i innych elementów posiadających powłokę antykorozyjną, jeśli jej nie mają, należy je pokryć dwiema warstwami farby podkładowej. Ze względów estetycznych nie  można zapomnieć o rozetach, które powinny być dopasowane kolorystycznie do balustrady, gdyż to one ukrywają miejsce łączenia jej z podłożem.

Kolor balustrady – jak dobrać go do elewacji?

Bezpieczeństwo, jakie daje nam balustrada, jest niezmiernie ważne, jednak każdy chce, by wybrana przez niego balustrada także prezentowała się świetnie. Jak dobrać jej kolor do elewacji? Najczęściej stawia się na kontrasty, więc jeśli posiadasz jasną elewację, dobrym wyborem będzie zastosowanie ciemnej balustrady. Niejednokrotnie także balustrada dobierana jest do ogrodzenia, nie tylko jeśli chodzi o kolor, ale także wzór. Bardzo ważny jest styl architektoniczny, w jakim powstał dom, gdyż do domów nowoczesnych z powodzeniem zastosujesz szklaną balustradę, natomiast do domów zachowanych w stylu dworkowym, o wiele lepiej będą wyglądać kute ze stali. Piękna balustrada balkonowa nie musi być jednolita, dzięki połączeniu np. brązowego drewna z elementami stalowymi można nadać jej ciekawego wyglądu. Możliwości jest wiele, dlatego bez problemu znajdziesz coś, co będzie nie tylko bezpieczne i nietrudne w montażu, ale także przyjemne dla oka.