CZYTELNICY - REDAKCJA: TMZK w sprawie nazwy dla ronda

KŁODZKO (inf. zewn.). Trwa budowa ronda na ważnym skrzyżowaniu w Kłodzku. Inwestycja już wzbudza emocje w kontekście przyszłej dla niego nazwy. Głos w tej sprawie zabrało m.in. Towarzystwo Miłośnikow Ziemi Kłodzkiej, kierując do przewodniczącej Rady Miejskiej Kłodzka Elżbiety Żytyńskiej i komisji merytorycznych wniosek. Oto jego treść:

Dot. wniosku Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej (TMZK) w sprawie nadania nazwy dla ronda w miejscu skrzyżowania ul. Tadeusza Kościuszki z ulicami Jacka Malczewskiego i Ignacego Daszyńskiego w Kłodzku, w brzmieniu: „Rondo im. Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej”.

Szanowni Radni Rady Miejskiej w Kłodzku i wszyscy odbiorcy nw. tekstu:
W uzupełnieniu ww. wniosku TMZK z 17 maja br., w załączeniu przekazuję ponad 1000 oryginalnych podpisów osób popierających przedmiotowy wniosek.
Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na niektóre kwestie w temacie związanym z nowym kłodzkim rondem i jego nazwą.

1. Emocje, a czasami nawet niegrzeczne zacietrzewienie wokół nazwy ronda przesłoniły dyskusje o pozytywnym fakcie powstawania tego ronda, które wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców Kłodzka, dzięki przykładnej współpracy powiatu z miastem Kłodzkiem.

2. Nazwa ronda, o której zdecydują miejscy radni i Burmistrz Miasta Kłodzka, być może nie jest najważniejszą sprawą, bo to tylko nazwa, ale wg mnie już odgrywa ważną rolę edukacyjną i promocyjną.

3. Każda z proponowanych nazw ronda, wg mnie. zasługuje na uszanowanie. Czy to nazwa im. Arnoszta z Pardubic, czy róży kłodzkiej lub przewodników PTTK, czy też Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej.

4. Jednak podczas zbierania podpisów poparcia wśród dorosłych, a zwłaszcza młodzieży, otrzymałem sygnały o zaskakującym braku głębszej wiedzy dotyczącej proponowanych nazw ronda. Widzę, że np. nasze wydawnictwa, filmy edukacyjne, jubileusze i inne edukacje medialne jeszcze są niewystarczające i nie docierają szerzej do zwłaszcza młodszych mieszkańców Kłodzka.

5. Dlatego, jako prezes TMZK cieszę się, że poszczególni wnioskodawcy nazw uzasadniając je, edukują nasze społeczeństwo z naszą kochaną młodzieżą, co jest bardzo istotne. Dzięki temu wielu dowiaduje się więcej o średniowiecznym czeskim biskupie Arnoszcie, który budował świetność Kłodzka.

Symboliczna róża kłodzka regionu wielu daje się poznać jako wyjątkowy botanicznie pełnik europejski, a przewodnicy PTTK zwrócili uwagę na swoją rolę w krzewieniu i rozwoju turystyki na ziemi kłodzkiej.

Natomiast TMZK dodatkowo uświadamia, że już 75 lat jest twórczo związane z Kłodzkiem i całym regionem ziemi kłodzkiej, zrzeszając w wielkiej patriotycznej pasji i społecznym zaangażowaniu setki zasłużonych mieszkańców, którzy jako przybysze zaraz po wojnie znaleźli tutaj swoją nową ojczyznę dla siebie i następnych pokoleń. Warto przypomnieć, że w przeszłości działacze TMZK z determinacją przyczynili się do ratowania zapadającej się kodzkiej starówki, zainicjowali Kłodzkie Wiosny Poetyckie głośne w całym kraju lub wydawali kontynuowane dzisiaj kultowe Roczniki Ziemi Kłodzkiej, będące skarbnicą wiedzy popularnonaukowej.

A współcześnie TMZK z wyjątkową miłością swoich działaczy do Kłodzka i ziemi kłodzkiej, organizowanymi wydarzeniami kulturalnymi i innymi inicjatywami, promuje region z odważną wizją przyszłości.

Czy to źle, że tę wiedzę rozpowszechnia się także przy okazji nazwy ronda…? Myślę, że każda okazja jest tutaj dobra.

6. Teraz, nie przeceniając znaczenia nazwy ronda, wszystko w rękach radnych i burmistrza Michała Piszki.

W tej sytuacji jest pytanie, czy sięgnąć do głębokiej historii średniowiecza, czy skorzystać z symbolu botanicznego, docenić działaczy turystyki z PTTK czy też nawiązać do miłośników i pasjonatów Kłodzka oraz całej ziemi kłodzkiej, którzy w historii służyli i współcześnie, społecznie służą misji rozwoju oraz promocji tej ziemi z wizją przyszłości.

Życzę najtrafniejszego wyboru i pozytywnych działań, które są najważniejsze. A propos naszych najbliższych działań, to już dzisiaj zapraszamy na kolejne autorskie i poetyckie wydarzenie
artystyczne TMZK pt. „Potęga słowa”, które przygotowujemy na 17 listopada w KOK-u. Do zobaczenia.

W zał. 1013 podpisów popierających ww. nazwę ronda, wnioskowaną przez TMZK.
Prezes TMZK
Adam Łącki