Trwa wielka przebudowa terenów zieleni

KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Ogrom zadań postawił przed sobą samorząd miejski, jeśli chodzi o odnowę przyrodniczego wizerunku kurortu. Tego potwierdzeniem jest kwota, którą chce wydać na zaplanowane i już realizowane prace. Samo dofinansowanie z zewnątrz wyniosło 5 mln zł.

Z wielu miejsc Kudowy-Zdroju zniknęły byliny i krzewinki. Trzeba było je usunąć, bowiem zaczęły chorować, co znaczyły charakterystycznym kolorem albo posuszem. Wiceburmistrz Mariusz Fleszar wskazuje, że wykopano całe pasy roślin z przyulicznych zieleńców, ale największym placem renowacji stał się park Zdrojowy. Sukcesywnie są prowadzone świeże nasadzenia gatunków bardziej dostosowanych do lokalnych warunków.
 - W tej oazie zieleni i ciszy fundusze spożytkuje się na wymianę wyposażenia istniejącego placu zabaw dla dzieci. Uczynimy to w tym samym miejscu, gdyż konserwator zabytków nie zgodził się na inne rozwiązania - słyszymy od M. Fleszara. - Renowacji poddamy parkową altanę, dokończymy montaż iluminacji w Teatrze pod Blachą.

Docelowo na stawie powstanie promenada, która połączy jego dwa brzegi. Ma zostać wyposażona w ławeczki i kwiatowe gazony, tym samym stać się takim bardziej kameralnym miejscem sprzyjającym relaksowi. Wcześniej jednak, dla tej propozycji przestrzennej, gmina musi uzyskać zgodę wspomnianego konserwatora i zdobyć dofinansowanie z innego źródła.
(bwb)