Z czeskim partnerem do inwestycji w muzeum szkła

STRONIE ŚLĄSKIE (inf. wł.). Podczas spotkania ze starostą czeskiej miejscowości Zlote Hory Milanem Rácem, które odbyło się we wrocławskim "Cuprum", stroński burmistrz Dariusz Chromiec przystał na propozycję tematycznej współpracy. Wiąże się ona z turystycznym zagospodarowaniem obiektów w obu miasteczkach, co bardziej je uatrakcyjni.  

W przypadku Zlotych Hor chodzi o adaptację kolejnych dawnych sztolni i udostępnienie ich do zwiedzania. Co do Stronia mowa jest o starcie z koncepcją utworzenia w nim, na bazie pozostałości po hucie, muzeum szkła wraz z otoczeniem rekreacyjnym. Partnerstwo projektowe zwiększa szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach współpracy transgranicznej.

- Oczekujemy na pozwolenie na budowę od starostwa w Kłodzku i jak tylko pojawią się środki, to możemy zabrać się za dzieło - mówi DKL24.PL burmistrz D. Chromiec. - Zasadniczą częścią tego miejsca stanie się muzeum z linią technologiczną i stanowiskami warsztatowymi. Turyści będą mogli zobaczyć, jak wygląda produkcja szkła. W otoczeniu znajdzie się sklep z wyrobami ze szkła, restauracja, plac zabaw dla dzieci i parking. Chcemy, aby to był kompleks, który zatrzyma przybyszów na nieco dłużej.

Wnioski o dotację w ramach Interregu Va Republika Czeska - Polska muszą być złożone do jesieni. Samorządy Zlotych Hor i Stronia Śląskie sprężają się w przygotowaniu wniosku.
(bwb)