Z lokalnego budżetu na program in vitro

POWIAT KŁODZKI (inf. zewn.). Na majowej sesji Rady Powiatu Kłodzkiego przyjęto do realizajci program o nazwie "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców powiatu kłodzkiego w latach 2023 - 2025". Wstępna rekrutacja zainteresowanych par rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 8:00 i potrwa do 31 sierpnia br., do godz. 15:30.

Z incjatywą uruchomienia takiego programu wyszła wicestarostka Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, którą poparł jednomyślnie Zarząd Powiatu Kłodzkiego. Rada powiatu przyjęła go większością głosów radnych. Finansowanie będzie odbywać się z budżetu własnego. Jak wskazują szacunki, w powiecie kłodzkim problem z płodnością może dotykać około 4,6 tys. osób z populacji 20 - 40-latków, których jest niemal 39 tysięcy.

Opisywana uchwała jest odpowiedzią samorządu powiatu kłodzkiego na fakt, iż od 2016 roku metoda in vitro nie jest refundowana przez rząd. Wiele par, które chciałyby z niej skorzystać, nie stać na przeprowadzenie drogiego leczenia w ramach własnych środków.

- Program powiatowy przewiduje, że kiedy para przejedzie pozytywnie wstępną weryfikację, może liczyć na dofinansowanie przez powiat kłodzki całej procedury na bardzo wysokim poziomie, do 80 proc. kosztów, czyli od 5 tys. do 15 tys. zł - wyjaśnie Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk.

Trzeba pamiętać, że liczba miejsc w programie jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Szacowany koszt programu realizowanego przez 3 lata wyniesie 246 tys. zł.

Zadaniem na teraz dla władz powiatu jest przeprowadzenie procedury konkursowej i wyłonienie podmiotu leczniczego, który będzie realizował program wobec zakwalifikowanych par.
 
Opr. (bwb)

Foto pixabay