Rynek już z zegarem

BARDO (inf. wł.). Jedni nie potrafią się bez niego obejść, drudzy wręcz przeciwnie. Dla zwolenników tego urządzenia jest ważne, że dzięki niemu mogą sobie wszystko dokładnie zaplanować, w tym nawet zdążyć na randkę umówioną z jego udziałem. Przeciwnicy, których ponoć ma mniej, wskazują, że główną wadą go cechującą pozostaje to, że nieubłaganie odmierza upływający czas. Tak czy inaczej w Bardzie, godząc plusy i minusy z nim związane, zdecydowano się na zainstalowanie miejskiego zegara. Oficjalnie ruszył w ostatnią środę maja br. kilka minut po godz. 16.Czeska miejscowość Kuks jest partnerem Barda przy realiazcji projektu pn. "Czas na Bardo". Zakłada on wykonanie kilku zadań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i turystów. Jednym z nich, w przypadku miasta cudów, było zamontowanie zegara na rynku, którego od dawna brakowało w tym jakże ważnym dla wszystkich miejscu. Wszak to centrum Barda, gdzie mieści się urząd burmistrza, funkcjonuje bank, dwa kroki są do kościoła, nadleśnictwa i jednostki OSP, do tego krzyżują się drogi prowadzące do pociągu, centrum rowerowego czy piernikarni. Spóźnić się do któregoś z tych miejsc znaczy to samo, co stracić szansę np. na dłuższą rozmowę albo odjazd o wyznaczonej godzinie. Dlatego stylizowany zegar, widoczny z daleka, ma pomóc w przyspieszeniu kroku lub szybszym podjęciu ważnej decyzji.
 Burmistrzowi Krzysztofowi Żegańskiemu w przekazaniu czasomierza do użytku towarzyszyli starostowie Kuksu Jiří Beran oraz Bílej Vody Miroslav Kocián. W samym akcie przekazania uczestniczyła reprezentantka mieszkańców. Włodarz Barda przypomniał, że ziścił się jego pomysł sprzed 16 lat, a pomógł w tym polsko-czeski projekt. Ten fakt na swój sposób ograł Duet - Skład Nietradycyjny.
 Jak zaznaczyła Aneta Macherzyńska, kierowniczka Referatu Komunikacji Społecznej UMiG, zegar jest niezwykle dokładny, bo sprzężony elektronicznie z GPS-em.
(bwb)