KUDOWA-ZDRÓJ (inf. wł.). Uczniowie klasy VIII Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słonem odsłonili 26 bm. tablicę informującą o hitlerowskich obozach pracy znajdujących się w Sackisch - obecnie Zakrzu, będącym częścią Kudowy. Wydarzenie miało miejsce przy symbolicznym grobie więźniarki takiego obozu, znajdującym się obok kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Podkreślili je obecnością przewodniczący Rady Miejskiej Kudowy-Zdroju Wojciech Duś, wiceburmistrz Mariusz Fleszar, zastępca dyrektora Muzeum Gross-Rosen Andrzej Gwiazda, ks. prob. Edward Rostkowski. Byli obecni nauczyciele, lokalni historycy i uczniowie.
– Wielu z mieszkańców naszego małego miasta nie wiedziało i nadal nie ma świadomości, że w Kudowie-Zdroju w czasach wojennych znajdowały się obozy hitlerowskie w tym filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen FAL Sackisch. Uznaliśmy, że ta sprawa jest godna uwagi nie tylko dla mieszkańców Kudowy-Zdroju, ale również całego powiatu – powiedziała dyrektorka SZSP Anna Chełmińska.
Tragedię więźniów i więźniarek z Zakrza postanowiła ocalić od zapomnienia klasa ósma Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Nad projektem dziewczęta i chłopcy pracowali przez cały rok przeszukując m.in. muzealne archiwa oraz rozmawiając z mieszkającymi za granicą rodzinami więźniów. W ten sposób udało im się zebrać informacje, których część przenieśli na przygotowywaną tablicę pamięci.
– Ciesze się, że wy, jako młodzi ludzie, wespół z władzami oświatowymi, samorządowymi i innymi podmiotami podjęliście się tego trudu badawczo-historycznego i opracowaliście tę tablicę edukacyjną. – wyrażał swoje zadowolenie A. Gwiazda i dodał: – Na pewno pozwoli to, aby ta pamięć była kultywowana przez następne pokolenia, a wy jesteście gwarantem, jako depozytariusze, pamięci społecznej, pamięci zbiorowej i liczymy na to, że pamięć będzie przez was nadal kontynuowana i nigdy nie zaginie.
Z okazji odsłonięcia tablicy odbyło się szereg innych wydarzeń, na które zapraszali inicjatorzy akcji, m.in. bieg „Ocalić od zapomnienia”, gra miejska, warsztaty edukacyjne prowadzone przez edukatorów Muzeum Gross-Rosen, i wystawa, którą jeszcze przez jakiś czas można będzie oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
(bp)
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: