Dwie wioski z szansą na laur

MIĘDZYLESIE (inf. wł.). Do tej pory z gminy międzyleskiej Goworów brał udział w konkursie pn. "Najpiękniejsza wieś dolnośląska". W roku 2013 sięgnął po laur, co było uhonorowaniem wielu przedsięwzięć społeczności lokalnej wspartej przez gminę. Teraz, poprzez Polską Sieć Odnowy Wsi gmina stara się wspomóc swoje miejscowości w ich promocji. Czyni to m.in. po to, aby za jakiś czas wskazać kolejnego swojego pretendenta do wspomnianego konkursu.


Roztoki są wsią, w której już od kilkunastu lat inicjatywa goni inicjatywę

- Moim zdaniem udział w konkursach pośrednich - na najpiękniejszą zagrodę czy najlepszą inicjatywę - daje podstawy do bardziej trafnego wyboru. A im jest ich więcej, tym lepiej. Często nie zgadzam się z oceną miejscowości li tylko pod względem jej wyglądu. Przynajmniej 50-procentową składową w danym konkursie powinna być aktywność mieszkańców wsi zgłoszonej do konkursu wojewódzkiego. Jeśli takiej nie widzimy, jeżeli nie ma silnej grupy liderów nadających ton określonym tematem, to nie wychodzimy przed szereg - słyszymy od burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka. - Przyklaskujemy każdej oddolnej inicjatywie z korzyścią wpływającą na daną wieś.


Goworów po potężnej powodzi w r. 1997 odbudował się na wielu płaszczyznach

Potencjalnymi kandydatami lokalnymi do ubiegania się o dolnośląski prymat i miano najpiękniejszej wsi są Goworów i Roztoki. Te miejscowości wykazują się największą aktywnością, która okazuje się spójna z gminnymi i wojewódzkimi oczekiwaniami konkursowymi.

(bwb)