Na wystawie o ponurej historii fortecy

KŁODZKO (inf. wł.). Świetnym pomysłem było zorganizowanie w murach twierdzy wystawy dotyczącej ponurego okresu życia dla wielu ludzi. W roli skazańców albo przymusowych robotników spędzili w niej wiele lat - jedni doczekawszy wolności, drudzy - jak w przypadku kilkusetosobowej grupy Finów - w tej fortecy straceni.


Ekspozycja fotograficzno-opisowa jest umieszczona w kilku pomieszczeniach i odnosi się do wielu okresów dziejowych oraz poszczególnych postaci dotychczas ustalonych. Między innymi jest wiadomo, że w twierdzy był więziony "Janosik ziemi kłodzkiej", czyli Alfred Exner, który z biednymi mieszkańcami dielił się tym, co złupił bogaczom. Do fortecy na karę dożywotniego więzienia trafiła Charlotte Ursinus, po latach jednak z niej wypuszczona; dopuściła się otrucia arszenikiem kilku sobie najbliższych osób...

W latach II wojny światowej, w kazamatach m.in. znajdowała się fabryka niemieckiego koncernu AEG, produkująca od r. 1944 do wyzwolenia części do broni. Jednym z jej przymusowych pracowników był Adam Bieńkowski, późniejszy zastępca redaktora naczelnego łódzkiego "Expressu Ilustrowanego". Właśnie w kłodzkiej twierdzy zaczął wydawać konspiracyjną "Pchłę". Czasopismo pomagało integrować się tej grupie pracowników.

Wybierając się z wizytą do kłodzkiej twierdzy warto zarezerwować sobie więcej czasu na poznanie tej ciekawej ekspozycji.
(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYSTAWY