ŚKB: Gestorzy turystyki powinni zacieśniać więzi

LĄDEK-ZDRÓJ (inf. zewn.). Śnieżnicki Klub Biznesu był organizatorem kolejnego spotkania integracyjno-informacyjnego dedykowanego instytucjom i podmiotom gospodarczym z ziemi kłodzkiej. Tym razem odbyło się ono w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lądku-Zdroju.


Jak informuje Adam Jaśnikowski - lider ŚKB - na spotkanie przybyło 60 uczestników: przewodników sudeckich wraz przedsiębiorcami branży turystycznej i samorządowcami z ziemi kłodzkiej. - Szukamy projektów współpracy opłacalnych dla wszystkich stron. Przedsiębiorcom zależy na rozwoju lokalnym, wszystkim stronom spotkania zależy na przyjeździe grup na ziemię kłodzką i zapełnienie miejsc noclegowych. Wspólnie szukamy rozwiązań umożliwiających zrealizowanie tego celu - podkreśla A. Jaśnikowski. - ŚKB zależy na powołaniu klastra turystycznego i projektach biznesowych, które lepiej pokażą w internecie turystyczne atrakcje. Zależy nam na gościach z kraju i zagranicy. Poprawa logistyki szeroko rozumianej w ramach powiatu jest celem strategicznym – komunikacja wewnętrzna, wybudowanie drogi ekspresowej S8 plus poprawa jakości dróg.


Zbigniew Szczygieł – radny Sejmiku Samorządowego Dolnego Śląska, prezes Wołowiny Sudeckiej – mówił o możliwości uruchomienia linii kolejowej 322 Kłodzko - Lądek-Zdrój – Stronie Śląskie. Zauważył, że są piękne wyremontowane dworce w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim, które czekają na podróżnych. Mówił także o wielu barierach administracyjnych, wskazując na przykłady z powiatu kłodzkiego, które rolnicy i przedsiębiorcy muszą pokonywać, aby się rozwijać. Wskazał osiągnięcia i przykłady integracji rolników i firm produkujących żywność.
 

Przewodniczka turystyczna Małgorzata Bednarek przedstawiła sytuację swojego środowiska, w tym problemy i perspektywy jego działania. Ziemia kłodzka może być tym subregionem, gdzie turystyka, wypoczynek i rekreacja odegrają większą rolę niż dotychczas, bo ma ku temu predyspozycje, które należy lepiej wykorzystać.
 

Na korzyści płynące z powstania Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej oraz pierwszej gminnej elektrowni opartej na panelach słonecznych wskazał burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk. Przy tym zachęcał podmioty gospodarcze z terenu miasta i gminy do wejścia w jej szeregi. A przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego Zbigniew Łopusiewicz przybliżył działania samorządu powiatowego na rzecz dalszego podnoszenia znaczenia turystyki w życiu subregionu ziemi kłodzkiej.
 

Wypowiedzieli się również Jan Olszewski z podmiotu Hotel Miriam, wskazując na konieczność powstania ścieżki rowerowej z uzdrowiskowej części Lądka-Zdroju do tego hotelu, Piotr Wdowiak - koordynator Śnieżnickiego Klubu Biznesu, zarazem szef Hotelu Abis w Bystrzycy Kłodzkiej, zachęcając zebranych do współpracy w branży obiektów hotelarskich, restauracji i przewodników, co może wygenerować dodatkowe dochody, oraz Ryszard Wojtaszek - prezes Stowarzyszenia Masywu Śnieżnika - w kontekście ważnych decyzji proekologicznych, istotnych dla południowo-wschodniej części ziemi kłodzkiej.  Byly i inne głosy nawiązujące do tematyki spotkania.

Opr. (bwb)

Foto ŚKB