Zaproszenie do... więzienia

BYSTRZYCA KŁODZKA (inf. wł.). W trzecim kwartale tego roku pierwsi zwiedzający wejdą do dawnego więzienia oraz browaru. Te przyziemne obiekty będą też dostępne dla osób niepełnosprawnych. Bystrzycy Kłodzkiej przybędzie nie lada atrakcja turystyczna, bo zapewniająca podróż w czasie i przestrzeni.


Adaptacja części browarnej zbliża się ku końcowi

Z pewnym poślizgiem spowodowanym natknięciem się na wcześniej nieprzewidziane przeszkody, a wymagające konsultacji z konserwatorem zabytków, trwają prace adaptacyjne w przyziemno-podziemnej części obszaru przy średniowiecznych murach obronnych. W poprzednich stuleciach w rejonie dzisiejszych ulic Kupieckiej i Siemiradzkiego mieściły się więzienie i browar. Władze samorządowe miasta uznały, że z powodzeniem można by je wykorzystać dla celów turystycznych i włączyć w system trasy wędrownej po Bystrzycy Kłodzkiej. Postarano się o dofinansowanie przygotowanego projektu.
 

Jedna z odtworzonych cel więziennych
 
Burmistrzyni Renata Surma wyraża nadzieję, że uda się znaleźć potencjalny podmiot, który w części browarnej urządzi np. winiarnię. Lokal zatrzymałby gości nieco dłużej, pozwolił im się rozgrzać po wędrówce przez chłodne korytarze i więzienne cele.
 

Solidne kraty zatrzasną się za chętnymi przygody

W ramach rewitalizacji tego miejsca swoje oblicze na lepsze zmienia otoczenie dawnego więzienia i browaru. A po wykonaniu przebudowy ulic: Krótkiej, Siemiradzkiego i Kupieckiej oraz łącznika między nimi Bystrzyca Kłodzka zyska kolejny teren wart odwiedzenia.
(bwb)