Zdobywcy Korony Gór Polskich świętowali w Międzylesiu

ZIEMIA KŁODZKA (inf. wł.). Po raz pierwszy w ponad 25-letniej historii Korony Gór Polskich posiedzenie jej Loży Zdobywców odbyło się w przygranicznym miasteczku na ziemi kłodzkiej. Klub Zdobywców najwyższych krajowych szczytów już liczy około 130 tysięcy członków, co oznacza, że jego szeregi sukcesywnie rosną.


Zdobywczynie Korony Gór Polskich - Anna ze Śląska i Teresa z Międzylesia

Pani Anna ze Śląska już dwukrotnie "zaliczyła" najwyższe wzniesienia polskich gór, natomiast pani Teresa z Międzylesia uczyniła to aż pięć razy. Obie wędrowniczki nie zamierzają na tym poprzestać i szczerze mówią w rozmowie z DKL24.PL, co w tym wędrowaniu w sąsiedztwie nieba je satysfakcjonuje. Przekonują, że z góry wszystko wydaje się o wiele piękniejsze, a dzięki takim widokom oraz pozytywnemu zmęczeniu piechurzy się odstresowują.

- Wystarczy dobry humor, plecak i wyjście w góry, aby spotkać się z kolejną przygodą - słyszymy od międzylesianki, która w Koronie Gór Polskich jest od pięciu lat. - A tak w ogóle to od wieku dziecięcego wędrówki są moją pasją...

- A my chodzimy po górach rodzinnie. Mamy 12-letniego syna, z którym wyprawiamy się na tysięczniki od dziesięciu lat - przyznaje p. Anna.

Wędrowniczki podkreślają, że gdyby nie zetknięcie się z KGP, to zapewne nie poznałyby uroków wszystkich szczytów naznaczonych koroną, nie zasmakowały trudu ich zdobywania.

- Zawsze mówi się, że te najwyższe szczyty są najtrudniejsze do zdobycia. Powiem, ze to nieprawda, bo te niższe górki też potrafią dać do wiwatu. Osobiście najbardziej zadyszałam się na Czuplu w Beskidzie Małym - zdradza p. Teresa. Natomiast p. Anna z rodziną najczęściej lubią powracać na Turbacz i Skrzyczne, gdzie po prostu mają najbliżej...
 

Bogusław Stecki był współgospodarzem międzyleskiego wydarzenia

Bogusław Stecki - przewodnik turystyczny z Międzylesia, z którego inicjatywy to turystyczne wydarzenie zagościło w przygranicznej gminie, wyjaśnia nam istotę spotkania: - Turyści wędrowcy, którzy zdobyli 28 szczytów, posiadający książeczki Klubu Zdobywców, przechodzą weryfikację, dokumentując pieczątkami i zdjęciami przejście całej trasy. Podane przez nich informacje są przedmiotem analizy ze strony jednej z wielu komisji, co widać w tej sali.

Pan Bogusław swoje pierwsze spotkanie ze szczytami wpisanymi do KGP zakończył wiele lat temu pod numerem 160. Też przechodził weryfikację przed komisją. Z biegiem czasu zaczęło przybywać takich posiedzeń, bo okazało się, że wędrówki od szczytu do szczytu stały się bardziej popularne. Dziś posiedzenia Loży Zdobywców odbywają się raz na kwartał i każde kończy się wręczeniem potwierdzenia zdobycia "korony", złożeniem ślubowania i przyjęciem w szeregi Klubu Zdobywców. Tak właśnie było w Międzylesiu, gdzie wydarzenie swoją obecnością podkreślił burmistrz Tomasz Korczak.
(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA