Mieszkaniowy zasób gminy bardziej stabilny

ZŁOTY STOK (inf. wł). W zasobie komunalnym gminy znajduje się około 70 mieszkań, w tym niektóre posadowione w kilku budynkach do niej należących. To zdecydowanie mniej w porównaniu do stanu sprzed kilkunastu lat, co jest wynikiem prowadzonej sprzedaży lokali na rzecz ich najemców z zastosowaniem bonifikat.

- W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na ostatnią dużą promocję związaną z możliwością wykupu mieszkania za 10 procent jego wartości. Zgodę na takie transakcje uzyskiwali najemcy w tych budynkach, które w całości schodziły ze stanu gminy w ich wyniku - informuje burmistrzyni Grażyna Orczyk. - Często chodziło o obiekty zabytkowe, więc nabywcy uzyskiwali szczegółową wiedzę o tym, jakie obowiązki z tego tytułu przejmują na siebie. Na tę chwilę już nie pojawiają się wnioski o wykup wynajmowanych lokali. Tym samym wspomniana wcześniej liczba mieszkań pozostanie w zasobach gminy.

Jest jeszcze szansa stania się właścicielem zajmowanego lokum, ale za 60 proc. jego wartości, przy czym w każdym przypadku władze gminy będą szczególnie pochylać się nad pojawiającymi się wnioskami. A póki co analizują potrzeby remontowe w swoim mieniu oraz możliwości finansowe. Na pewno w pierwszej kolejności pod uwagę są brane prace związane z energooszczędnością budynków. Stąd wymiana drzwi, okien, pieców, instalacji elektrycznej znajdują się na czele listy. W każdym miesiącu takie roboty odbywają się przynajmniej w jednym mieszkaniu gminnym.

Na wymienione zadania samorząd musi przeznaczać fundusze z kasy lokalnej, bo wpływy z czynszów są daleko niewystarczające. Niedawno pojawił się program państwowy realizowany poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, niosący środki na zagospodarowanie pustostanów. I z niego gmina zamierza skorzystać.
(bwb)