Jedynka przed ogromną zmianą

KŁODZKO (inf. wł.). Największy miejski budynek szkolny, a jest nim ten na ulicy Zawiszy Czarnego, wreszcie został poddany pracom termomodernizacyjnym. Zakres robót jest tak wielki, że może potrwać nieco dłużej niż pierwotnie założono.


Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłodzku znajduje się w obiekcie liczącym ponad 110 lat. To jedna z najokazalszych budowli, ale wymagająca niemałych nakładów np. na utrzymanie ciepła, którego zapewnienie w okresie zimowym wymaga sporych nakładów na opał. Gospodarze miasta postanowili wreszcie dać tamę tym wydatkom; postarali się o dotację na przeprowadzenie gruntownego remontu.

- Oszacowaliśmy to przedsięwzięcie na siedem milionów złotych. Termomodernizacja dotyczyć będzie w szczególności wymiany nieszczelnych, drewnianych okien, których w Jedynce jest bardzo dużo. To także stosowna elewacja, a wcześniej wymiana źródła ciepła - zwraca uwagę burmistrz Michał Piszko. - W ogóle chcemy doprowadzić do zmniejszczenia energochłonności budynku, który po wykonaniu projektu stanie się ciekawą wizytówka miasta.

W poprzednich latach w gmachu na ul. Zawiszy Czarnego przeprowadzono tzw. remonty cząstkowe, pozwalające poprawić standard pomieszczeń. Teraz rozkręcane zadanie jest najpoważniejszym w jego historii, w dodatku z tak ogromnym zastrzykiem inwestycyjnym.

Jak szybko przeobrażenia budynku SP nr 1 nabiorą rumieńców, zależy od przebiegu termomodernizacji mmniejszego budynku użytkowanego przez Szkołę Podstawową nr 3 na ul. Jana Pawła II. Wykonawca odnotowuje opóźnienia w realizacji zadania mającego zakończyć się w połowie lutego br. Po części jest to następstwo wad ujawnionych po czasie w projekcie robót. Ten poślizg przekłada się na zadanie dotyczące Jedynki, bowiem dzieci z klas I - III tej pierwszej placówki na lekcje uczęszczają do drugiej.
(bwb)