Miejska OSP staje się faktem

KŁODZKO (inf. wł.). W czwartek, w Zespole Szkół Technicznych odbyło się spotkanie założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowa jednostka wybrała prezesa, zarząd i komisję rewizyjną. Zasady rekrutacji do niej poznamy po walnym zgromadzeniu, które nastąpi po wpisaniu OSP do Krajowego Rejestru Sądowniczego.
 
Prezesem kłodzkiego OSP został Dariusz Samodur, który pełni też taką funkcję w OSP Jaszkowa Dolna oraz uczy przedmiotu strażackiego w ZST. W zarządzie znaleźli się Bartłomiej Pluta, Damian Wesołowski i Michał Pawlik. Obecnie siedzibą stowarzyszenia jest Urząd Miasta w Kłodzku. 
 
Jednostka będzie finansowana z budżetu gminy miejskiej Kłodzko, ale – jak zapowiedział prezes D. Samodur - jest możliwość finansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz innych źródeł.

Na zebraniu obecny był dyrektor ZST w Kłodzku Rafał Olecha, który nie krył swojego zadowolenia z utworzenia jednostki ochotniczej oraz wyraził chęć współpracy z nią.
 
Mamy już młodzież w klasach o profilu ochrona przeciwpożarowa, więc współpraca z OSP Kłodzko umożliwi nam korzystanie z doświadczonych instruktorów w zakresie bezpieczeństwa, pierwszej pomocy i działań w sytuacjach kryzysowych – zapowiedział R. Olecha.

Prace przy budowie nowej nowoczesnej bazy dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kłodzku trwają od listopada ubiegłego roku, a ich zakończenie przewidywane jest na końcówkę 2024 r. Zwolni się tym samym dotychczasowa remiza przy ul. Traugutta, która może podzielić swoją obecną funkcję między miejską OSP a Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną. O tym, czy tak się stanie dowiemy się niebawem. 
 
Więcej o pomyśle przeniesienia biblioteki pisaliśmy TUTAJ.
(bp)