Ubytek mieszkańców nie wyhamuje rozwoju gminy

ZŁOTY STOK (inf. wł.). W mieście i gminie w roku 2022 odnotowano bardzo duży spadek populacyjny; urodziło się 21 dzieci, natomiast na zawsze odeszło ponad 70 mieszkanców. W poprzednich latach ujemne saldo demograficzne utrzymywało się na poziomie 50 - 55 osób rocznie. Niewykluczone, że ta większa liczba zgonów może być pokłosiem skutków koronawirusa.

- Mieszkańców nam ubywa, co nie oznacza, że rozwiązują się lub stają lżejszymi niektóre problemy. Na przykład dalej jest trudno zakupić lub wynająć mieszkanie. Są ludzie tym zainteresowani i przyznają, że nie jest o to łatwo. Wskazują też, że drogie mamy działki budowlane, bo droższe niż w Kłodzku, Nysie i innych miejscowościach - słyszymy od burmistrzyni Grażyny Orczyk.

Samorząd lokalny nie poprzestaje we wdrażaiu programów i projektów, dzięki którym postępuje rozwój gminy i poprawiają się warunki bytowe oraz gospodarcze. Na przykład szansą na lepszą perspektywę dla Złotego Stoku jest przyszła obwodnica miasteczka. Sama sobą przyczyni się do naturalnego powiększenia areału, który będzie mógł zostać wykorzystany z przeznaczeniem na budownictwo mieszkaniowe i działalność gospodarczą. Dotyczy to także obszarów przy ciągu projektowanej drogi, a tego potwierdzeniem jest już zauważalny wzrost zainteresowania działkami budowlanymi w Laskach; blisko z nich będzie również do projektowanej drogi szybkiego ruchu S8.

- Tym samym gmina ma szansę na pozyskanie gruntów na terenie wiejskim, bo te wykorzystywane w Złotym Stoku na działalność gospodarczą nigdy do niej nie należały, gdyż są własnością osób fizycznych - wyjaśnia G. Orczyk. - W obrębie miasta gmina posiada tzw. Wiśniowy sad czy Michałówkę - tereny objęte przepisami o ochronie przyrody. Ich wykorzystanie gospodarcze jest tym samym bardzo trudne. Jednak staramy się część Michałówki przeznaczyć na potrzeby podmiotów gospodarczych.
(bwb)