ZŁOTY STOK (inf. wł.). Na najstarszym w okolicy cmentarzu 6 bm. oficjalnie otwarto i poświęcono odnowione mauzoleum Guttlerów - rodziny, która znacząco przyczyniła się do rozwoju miasta oraz okolicy. Burmistrzyni Grażyna Orczyk powitała zebranych i pokrótce przybliżyła historię powstania i znaczenia tego obiektu.
- To mauzoleum, które państwo widzą, zostało wybudowanie przez Paulinę Guttler. To w nim pochowała swojego męża Wilhelma. Odszedł przedwcześnie, bo zaledwie w wieku 49 lat. Paulina spoczęła w tym mauzoleum obok swojego męża 24 lata później. Z informacji, które mamy dzięki miłośnikom i badaczom historii, a to głównie pani Elżbiecie Szumskiej i panu Piotrowi Romanowskiemu, wiemy, że w tym mauzoleum pochowanych zostało ośmiu przedstawicieli rodziny Guttlerów – mówiła burmistrzyni G. Orczyk: – Paulina, budując to mauzoleum na wzór rzymskiej świątyni chciała oddać Bogu to, co dla niej najcenniejsze - pochowała w nim swojego męża, który był dla niej największym skarbem.
Dla gminy Złoty Stok rodzina Guttlerów ma ogromne znaczenie. Dzięki nim w 1900 roku powstała pierwsza w regionie linia kolejowa łącząca to górnicze miasteczko z Kamieńcem Ząbkowickim. Ród ten uruchomił zakłady pracy, które zatrudniały dziesiątki mieszkanców Złotego Stoku i okolic. Guttlerowie przyczynili się też do rozwoju przemysłowego regionu. Dzięki nim doprowadzono pierwsze przewody komunikacyjne, a w domach złotostoczczan pojawił się prąd i zaświeciły żarówki.
Niestety grobowiec Guttlerów w latach powojennych został zniszczony, a ich szczątki zbezczeszczone. Dzięki zaangażowaniu lokalnego samorządu oraz mieszkańców gminy mauzoleum udało się odnowić. Stało się to poprzez realizację trzech mikroprojektów. Pierwszy etap obejmował realizację prac zewnętrznych, razem ze stolarką drzwiową i okienną. Drugi objął wykonanie architektury wewnętrzej, a w ramach trzeciego etapu zagospodarowano terenu wokół budowli.
Podczas uroczystości podziękowano osobom zaangażowanym w realizację projektów. Byli wśród nich: prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis Czesław Kręcichwost, który pomógł pozyskać środki na renowację mauzoleum, oraz starosta Bilej Vody Miroslav Kocian - współtwórca i partner rewitalizacji grobowca w ramach polsko-czeskiego projektu, radni i pracownicy urzędu burmistrza, m.in. Maciej Michalski, który pisał i realizował mikroprojekty, oraz Bartłomiej Zawadzki i Zbigniew Gaweł, którzy czynnie brali udział w pracach renowacyjnych.
Po zakończeniu uroczystości zaproszono zwiedzających do siedziby Centrum Kultury i Promocji, gdzie podczas prezentacji omówiono poszczególne etapy prac renowacyjnych. Wyświetlono także film o historii złotostockiego mauzoleum.
Rewitalizację obiektu ukończono w ubiegłym roku, jednak obostrzenia związane z pandemią przeszkodziły wtedy w uroczystym otwarciu odnowionego grobowca.
hz
FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA: