Dom tani w budowie, czyli jaki? Powierzchnia, wygląd a kosztorys



Domy tanie w budowie to świetna alternatywa dla osób, które pragną posiadać własny dom, jednak nie mogą pozwolić sobie na projekty wymagające pokaźnych nakładów finansowych. Cena budowy domu zależy od wielu czynników, w tym powierzchni budynku, jego wyglądu oraz materiałów zastosowanych do budowy. Sprawdź, co warto wiedzieć o domach takich w budowie.

 

Dach, poddasze i piwnica – co najlepsze dla naszego portfela?

Budowa domów parterowych jest o około 10% droższa niż domów z poddaszem użytkowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak podstawą kwestią jest oczywiście oszczędność miejsca i kompaktowość – dom parterowy i tak będzie wymagał dachu, więc czemu nie zmniejszyć powierzchni całego budynku a na poddaszu nie umieścić pomieszczeń? Co prawda do kosztorysu dojdzie koszt schodów czy okien dachowych, jednak ze względu na mniejszą powierzchnię parteru zaoszczędzimy na fundamencie czy kosztach dachu, który również stanie się mniejszy. Co więcej, aby zredukować koszty, w miarę możliwości powinniśmy zrezygnować ze skomplikowanej formy dachu. Najlepiej zdecydować się na płaski lub dwuspadowy. O ile jest to możliwe, można także zrezygnować z piwnicy – zmniejszy to całkowity koszt o nawet 30%.

 

Najtańsza bryła budynku – jak spożytkować przestrzeń działki?

Domy w kształcie litery „L” czy „T” to ciekawe i niebanalne projekty, jednak jeśli chcemy zaoszczędzić, dobrze postawić na jak najmniej skomplikowaną bryłę. Najbardziej klasyczny będzie kształt prostokąta. Dom o prostej, klasycznej bryle nie tylko pozwoli zaoszczędzić przy budowie, ale też podczas użytkowania. Kształt prostopadłościanu pozwala optymalnie utrzymać w środku budynku ciepło. Przydatną inspiracją mogą okazać się projekty małych domów – domoweklimaty.pl. Kolejnym istotnym aspektem jest garaż. Najoszczędniej jest go umieścić w bryle domu – zaoszczędzimy w ten sposób na fundamentach, dachu, instalacji (której nie trzeba będzie dociągać do osobnego budynku), a poza tym pozwoli nam to na stworzenie bezpośredniego przejścia z domu do garażu. Ostatecznym sposobem na zaoszczędzenie jest postawienie na nasz samochód drewnianej wiaty. Ponadto, jeśli chcemy postawić na tani dom, lepiej zrezygnować ze zbędnych zdobień i rozwiązań, takich jak lukarny oraz wykusze. Choć są to piękne i nietypowe dekoracje, ich wykonanie możne znacznie podnieść cenę budynku. 

 

Ile łazienek powinno być w tanim w budowie domu?

Łazienka jest tym pomieszczeniem, którego budowa i utrzymanie zawsze będzie generować pewne dodatkowe koszty. Konieczność zakupu kafelków, dociągnięcia ciepłej i zimnej wody oraz wyposażenia w urządzenia może pochłonąć dużo kosztów. Chociaż osobna łazienka dla każdego domownika brzmi naprawdę świetnie, to jeśli chcemy zaoszczędzić, najlepiej ograniczyć liczbę łazienek. Rzecz jasna należy ją dopasować do tego, ile osób w domu będzie mieszkać – jedno takie pomieszczenie na 5 osób to zdecydowanie za mało. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na liczbę kondygnacji i pionów kanalizacyjnych – to wszystko powinno mieć wpływ na liczbę łazienek, która znajdzie się w danym domu.
 

Okna – im prościej, tym oszczędniej

Duża, przeszklona ściana to imponujący element budynku, jednak koszt jej wykonania potrafi być naprawdę wysoki. Ponadto, jest to rozwiązanie, które generuje pokaźne koszty podczas użytkowania domu. Przeszklenia mają 5 razy niższą wartość izolacyjną niż zwykła ściana. Ciekawe projekty, biorące pod uwagę różne rodzaje okien, znajdują się na stronie radio5.com.pl. Dobrze będzie też zrezygnować z nietypowych kształtów okiennic – okna, chociażby okrągłe czy trójkątne są znacznie droższe niż klasyczne prostokątne, trudniej też je zamontować.