Szpic wilczy to rasa, która zdecydowanie nawiązuje do pierwotnych wzorców psa. Zaliczana jest ona do V grupy (szpice i psy pierwotne) i 4 sekcji (szpice europejskie) FCI. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się szpic wilczy.
Pies w typie szpica uznawany jest za jedną z najstarszych form psa udomowionego na terenie współczesnej Europy. Psy o umaszczeniu wilczastym najczęściej występowały na terenie Holandii oraz Kolonii. Choć w 1899 roku w Niemczech powstał Związek Szpiców Niemieckich, to w kraju tym szpice wilcze (https://zwierzaki.pl/szpic-wilczy) nie cieszyły się popularnością, w przeciwieństwie do Holandii, gdzie były one hodowane w celach użytkowych - do pilnowania barek i łódek. W 1902 roku szpic wilczy został sprowadzony do Wielkiej Brytanii, gdzie od tego momentu rozpoczęto jego regularną hodowlę oraz skąd był on wysyłany do innych krajów Europy, a także do Ameryki Północnej.
Szpic wilczy charakteryzuje się przede wszystkim lisim pyskiem o małych, sterczących, trójkątnych i wysoko osadzonych uszach. Wzorzec rasy określa, że głowa powinna być średniej wielkości i zwężać się w formie klina w stronę czubka nosa. Oczy natomiast mają być owalne i ciemne, a uzębienie pełne, obejmujące 42 zęby.
Szpic wilczy powinien mieć wzrost około 49 cm z odchyleniem około 6 cm. Sam tułów jest zwarty, krótki o krępej budowie, pojemnej piersi i jednocześnie z wyraźnie zaznaczonym przedpiersiem, brzuch natomiast jest delikatnie podciągnięty. Jeśli chodzi o ogon, to u szpica wilczego jest on średniej wielkości, wysoko osadzony i zawinięty nad grzbietem, o bujnym owłosieniu. Szata zbudowana jest z długiego, prostego włosa okrywowego oraz z krótkiego, lecz gęstego i wełnistego podszerstka.
Szpic wilczy posiada szare, cieniowane umaszczenie, określane jako wilczaste. Podszerstek jest jasnoszary lub kremowy, a kufa ciemna, posiadająca wyraźnie zaznaczone okulary.
Szpice wilcze są psami bardzo czujnymi, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli stróżów, dbając o bezpieczeństwo swojej rodziny. Są przy tym bardzo przyjacielskie i towarzyskie, więc odnajdą się w zabawie z dziećmi. Warto również podkreślić, że rasa ta jest bardzo pewna siebie, jednak wykazuje nieufność wobec obcych. Jeśli chodzi o życie rodzinne, to psy te są posłuszne wobec wszystkich domowników, jednak przywiązują się zwykle do jednej osoby. Szpic wilczy to rasa, która wyróżnia się dużą podatnością na szkolenie. Pies ten jest bardzo inteligentny, potrafi skupić się na zadaniu i chętnie się uczy. Z powodzeniem można z nim trenować zarówno posłuszeństwo, jak i różnego rodzaju sztuczki. Należy jednak pamiętać, iż szpic wilczy, mimo swojego przywiązania do właściciela oraz pogodnego usposobienia, dotkliwie odczuwa krzywdę zadaną mu przez człowieka, co może skutkować zaburzeniami lękowymi u czworonoga bądź utratą zaufania do właściciela.
Psy tej rasy cieszą się zwykle doskonałym zdrowiem i są odporne na większość psich dolegliwości, jednak u jej osobników najczęściej spotykane są dwie choroby dziedziczne: epilepsja oraz nadczynność przytarczyc. Szpice wilcze hodowlane powinny być zatem poddane badaniom genetycznym w celu wykluczenia dziedziczenia tych schorzeń.
Szczególną uwagę należy zwrócić na regularną pielęgnację sierści. Ta powinna być często szczotkowana, gdyż w ten sposób wyeliminujemy ryzyko jej plątania i kołtunienia. Należy również pamiętać, że psy te bardzo obficie linieją, więc zaniedbanie obowiązku wyczesywania martwego włosa może skończyć się nie tylko niedbałym wyglądem czworonoga, ale również dużą ilością sierści w naszym domu.
Szpic wilczy to pies o niezwykle przyjaznym usposobieniu, doskonale odnajdujący się w życiu rodzinnym. “Wilczastość” tej rasy przejawia się bowiem wyłącznie w wyglądzie jej osobników oraz psychicznej odporności na czynniki zewnętrzne. Zdecydowanie można polecić tę rasę każdemu, kto szuka psa, który będzie wiernym towarzyszem w codziennym życiu.