Miasto jak najbardziej dolnośląskie

KŁODZKO (inf. wł.). W jakim regionie leży to miasto - dolnośląskim czy wałbrzyskim? Czytając informacje lub śledząc materiały ukazujące się w wielu mediach bądź na stronach internetowych co niektórych instytucji można dostać prawdziwego mętlika wynikającego z czyjejś niewiedzy. Burmistrz Michał Piszko zapytany przez nas w tej kwestii odpowiada jednoznacznie - Kłodzko jest częścią Dolnego Śląska, który sam w sobie jest regionem, natomiast miasto razem z ziemią kłodzką stanowi subregion.


Kłodzko jest częścią Dolnego Śląska a nie jakiegoś innego "regionu"

- Zawsze Kłodzko i ziemia kłodzka kojarzyły mi się i kojarzą nierozerwalnie z Dolnym Śląskiem. To że przy dawnym podzialem administracyjnym kraju znajdowały się w ówczesnym województwie wałbrzyskim (w latach 1975 - 1998 - dop. red.) nie zmienia faktu, że geograficznie były i są związane właśnie z Dolnym Śląskiem - podkreśla włodarz miasta nad Nysą. - Oczywiście, że dla celów doraźnych nasze miasto i powiat wchodzą w skład ponadlokalnych instytucji, co nie oznacza jednak, że od razu zmieniają swoją przynależność. Tak jest w przypadku powstałego Południowego Obszaru Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z udziałem powiatów: dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego, niemającego nic wspólnego z ZIT-em aglomeracji wałbrzyskiej. W przypadku Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dotyczącego rewitalizacji terenów pogórniczych, bierzemy w nim udział z naszym powiatem, podobnie jak powiaty: dzierżoniowski, wałbrzyski z Wałbrzychem, świdnicki i ząbkowicki. Nie oznacza to, że automatycznie wchodzimy w skład jakiegoś regionu wałbrzyskiego...

Geograficznie patrząc, to subregion wałbrzyski stanowi obszar obejmujący Pogórze Wałbrzyskie i Bolkowskie oraz Góry Wałbrzyskie. Administracyjnie rzecz ujmując - nie ma takiego pojęcia jak region wałbrzyski; to że gdzieniegdzie się pojawia, a przy tym przypisane do niego np. Kłodzko, Ząbkowice Śląskie czy Bielawa to efekt albo czyichś kompleksów, albo niewiedzy.
 
(bwb)