Brońmy chorych na raka przed koronawirusem!

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2020-04-01 09:02:40
KRAJ. Chorzy boją się o swoje życie i zdrowie, a lekarze mają nakaz milczenia w sprawach związanych z epidemią. Alivia będzie zbierała i publikowała aktualne dane dot. Opieki onkologicznej w Polsce i przygotowania placówek w ramach akcji #nasNIEuciszycie.
 
W wielu szpitalach brakuje rękawiczek, masek i środków dezynfekujących. Ośrodki publicznie apelują o pomoc w zaopatrzeniu. Personel medyczny mówi o braku środków ochrony osobistej oraz ryzyku zakażenia pacjentów. Onkolog proszący o anonimowość: - Pacjenci dostają zwykłe maseczki chirurgiczne przy wejściu do szpitala. Jednak pielęgniarki są bez masek, z małą ilością środków ochronnych. Zdrowy rozsądek nakazuje, żeby dbać o siebie, a maski są najlepszym rozwiązaniem. Doświadczenia ze świata wskazują, że to może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego prosimy o pomoc w zdobyciu masek i innych środków ochronnych. Przyjmując 25 osób w poradni trudno czuć się bezpiecznie.

W liście do prezydenta Andrzeja Dudy prof. Jacek Jassem i ponad 500 profesorów medycyny pisze: - W placówkach ochrony zdrowia już obecnie brakuje środków ochrony osobistej (1).
 
Ministerstwo Zdrowia, chcąc uciszyć krytyczne głosy, wysłało do konsultantów wojewódzkich pismo, według którego jedynie konsultanci krajowi, i to tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, mogą wydawać opinie na temat epidemii wirusa SARS-CoOV-2. Dokument został podpisany 20 marca br. przez wiceminister zdrowia Józefę Szczurek-Żelazko.

Środowiska lekarskie protestują, a Naczelna Izba Lekarska apeluje: Nie można oczekiwać od lekarzy, że będą milczeć w obliczu sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu obywateli, ale również swojemu i swoich rodzin (2). Porozumienie Chirurgów wprost określa to jako szantaż i próbę uciszenia środowiska (3).
 
 
Społeczeństwo musi wiedzieć, jak naprawdę wygląda leczenie chorych w czasie epidemii. Dlatego Alivia rozpoczyna akcję #nasNIEuciszycie. Fundacja wzywa pacjentów i pracowników placówek onkologicznych, aby dzielili się swoimi doświadczeniami ze szpitali czy przychodni. Dzięki prostej i anonimowej ankiecie zbierzemy aktualne dane dot. opieki onkologicznej w Polsce i przygotowania placówek onkologicznych do epidemii. Pracowników medycznych będziemy pytać m.in. o dostęp do środków ochronnych, przypadki odwoływania badań i zabiegów. Można będzie też ocenić bezpieczeństwo chorych i personelu oraz braki kadrowe. Natomiast pacjentów poprosimy o opinię na temat przygotowania ośrodków oraz subiektywnego poczucia bezpieczeństwa – mówi Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Alivia. Anonimową ankietę można znaleźć pod tym adresem. - Zachęcamy wszystkich, którzy w ostatnim okresie byli w ośrodkach onkologicznych do jej wypełnienia. Każdy głos jest ważny i może pomóc w zabezpieczeniu personelu i pacjentów tych ośrodków – dodaje przedstawicielka fundacji.

Fundacja zwróciła się również do prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii, o udostępnienie danych dot. dostępności do diagnostyki i leczenia onkologicznego w związku z epidemią SARS-CoV-2. Ogólnopolska Federacja Onkologiczna skierowała prośbę o te dane do Ministra Zdrowia. Ministerstwo nie odpowiedziało, a prof. Krzakowski odmówił ich przesłania.

Dostęp do wiarygodnych i aktualnych informacji jest jednym z kluczowych praw pacjenta, szczególnie teraz, gdy sytuacja chorych na raka stała się podwójnie dramatyczna. Towarzyszy im strach związany z chorobą, a także ten związany z wirusem. Wiedzą, że wizyta w szpitalu lub przychodni może oznaczać zakażenie i ciężką chorobę. Stan epidemii to dla chorych utrudniony dostęp do leczenia i chaos informacyjny. Pacjenci z przemianowanych szpitali szukają pomocy w innych ośrodkach, ale placówki onkologiczne wstrzymują przyjęcia i badania diagnostyczne, a coraz więcej oddziałów jest zamykanych z powodu kwarantanny. Wśród nich są m.in. Oddział Chirurgii Onkologicznej Chorób Piersi w Wielkopolskim Centrum Onkologii, oddział onkologiczny w Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu czy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dzisiaj pacjenci chorzy na nowotwory złośliwe boją się o swoje życie podwójnie.
 
Dlatego potrzebne są rzetelnie przygotowane informacje, z których pacjenci dowiedzą się jak postępować, zebrane w jednym miejscu. Tę rolę spełnia uruchomiony przez Fundację specjalny serwis informacyjny w ramach kampanii społecznej ONKOOBRONA #CZASWALKI. Chorzy na raka znajdą tam informacje dotyczące epidemii wirusa SARS-
CoV-2 i choroby COVID-19, zalecenia ekspertów oraz wytyczne towarzystw naukowych, a także artykuły i linki do bieżących aktualizacji informujących o sytuacji w placówkach onkologicznych. Na portalu zamieszczone zostały również anonimowe ankiety dla pracowników placówek onkologicznych i pacjentów oraz petycja o zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa w onkologii.
 
Magdalena Sulikowska
Fundacja Alivia

(1) https://wyborcza.pl/7,95891,25831421,grozba-rozszerzenia-sie-pandemii-z-powodu-wyborow-jest-realna.html
(2) https://nil.org.pl/aktualnosci/4572-lekarze-nie-moga-milczec
(3) bit.ly/twittercomPChSKALPEL

Tagi

Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a4660
Wtorek, 2024-04-23
List_mini_pt-osp1
Wtorek, 2024-04-23
List_mini_pt-kult130la-----kopia
Wtorek, 2024-04-23
List_mini_klodzko
Wtorek, 2024-04-23
List_mini_klodzko
Wtorek, 2024-04-23
List_mini_pt-przestrzen
Poniedziałek, 2024-04-22
List_mini_pt-drupko
Poniedziałek, 2024-04-22
List_mini_2u2a2825
Poniedziałek, 2024-04-22
List_mini_gmina-bardo
Poniedziałek, 2024-04-22
 
List_mini_klodzko
Poniedziałek, 2024-04-22
polecamy