Inteligentny rozwój przyszłością uzdrowiska

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-12-29 16:38:38
POLANICA-ZDRÓJ. Miejski Zakład Komunalny wspólnie z Politechnikami Białostocką i Wrocławską przystąpi do realizacji interesującego projektu. Ma on wartość 2,5 mln zł i zapoczątkuje w uzdrowisku wdrażanie oczekiwanych zmian w oparciu o szeroko rozumianą elektromobilność. Wkroczy ona do bardzo ważnych sfer życia lokalnego.

Od początku lipca br. polanicki MZK uczestniczył w naborze projektów na środki unijne w ramach programu operacyjnego "Inteligentny rozwój". Czynił to razem z Politechniką Białostocką i Politechniką Wrocławską, gdyż wymogiem postawionym przez Narodowe Centrum Badania i Rozwoju było połączenie sfery przemysłowej z naukową. Ostateczną weryfikację interesujący projekt przeszedł 25 listopada br. w Warszawie, gdzie odbył się panel ekspercki. W jego trakcie zespół złożony z przedstawicieli MZK i uczelni musiał odpowiedzieć na wiele szczegółowych pytań związanych z opracowaniem. Widać uczynił to przekonująco, skoro na początku grudnia br. pojawiła się informacja, że ów projekt został pozytywnie zweryfikowany. Jego wartość została poparta umową.

- W tym przedsięwzięciu chodzi o zmniejszenie strat wody i dopływu wód przypadkowych do polanickiej oczyszczalni ścieków. Projekt jest o tyle innowacyjny, bo zakłada wbudowanie w naszą sieć inteligentnych urządzeń wodnych w postaci reduktorów do regulowania ciśnienia, zasuw, przepływomierzy i odpowietrzaczy - komunikuje prezes MZK Jacek Tyniec. - Cały ten system ma związek z dużą konfiguracją sieci w Polanicy-Zdroju. Do tego dochodzi występująca u nas sezonowość zużycia wody. Wiążą się z nią duże przepływy w rurach, które muszą wytrzymywać spore napięcia.

W ramach tych 2,5 mln zł dla sieci polanickiej będą przygotowane przez naukowców z obu politechnik dwa elementy. Pierwszy to geograficzno-przestrzenny układ sieci wodnej i kanalizacyjnej w formacie 3D.

- To znaczy, że jak wszystko zostanie przygotowane, to będziemy mogli sobie czytać i oglądać naszą sieć przy pomocy specjalnego urządzenia w technologii 3D - dodaje prezes. - Poza tym będą również przygotowane modele hydrauliczne - zarówno dla wody jak i ścieków. One okazują się potrzebne, żeby obliczać ciśnienia, przepływy, naprężenia oraz tarcia wody, jej straty występujące w poszczególnych odcinkach sieci.

Następnym krokiem, który ma zostać wykonany w lutym 2020 r., to złożenie w ramach Narodowego Centrum Badania i Rozwoju kolejnego projektu. Ten dotyczy wprowadzenia elektromobilności w usługach komunalnych, z wykorzystaniem do tego małego i średniego sprzętu. W rachubę wchodzą elektryczne zamiatarki, odkurzacze, kosiarki, koparki (w tym minikoparki) czy samochody do 3,5 tony, które pozwolą na sukcesywne eliminowanie z kurortu urządzeń i pojazdów spalinowych. Pokusą na takie posunięcie jest fakt, że na zakup można uzyskać do 50 proc. dofinansowania lub nawet do 95 proc., jeśli pojazdy będą zasilane tzw. energią zieloną.
 

Na obszarze oczyszczalni powstanie farma fotowoltaiczna

- Nasza spółka w taką energię celuje, bo już ma projekt  i pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej na obszarze oczyszczalni ścieków MZK - podkreśla J. Tyniec. - W związku z tym chcemy starać się o to najwyższe dofinansowanie, mając jeszcze na uwadze klaster energii Ares, w ramach którego znajduje się Polanica-Zdrój. Ten związek gmin jest certyfikowany, co jest bardzo ważne w przypadku, gdy w ramach Regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego od maja 2020 r. będzie można pozyskiwać środki na odnawialne źródła energii. My liczymy na to, że w ramach RPO uda się wybudować tę farmę, a w międzyczasie pozyskać pieniądze w ramach Narodowego Centrum Badania i Rozwoju na rozwój elektromobilności.

Ta sfera, będąca aktualnie wyzwaniem dla wielu samorządów lokalnych w polanickim przypadku wyrażałaby się również poważnym zwiększeniem udziału pojazdów elektrycznych w ruchu kołowym. Spółka więc stara się o przejęcie od powiatu kłodzkiego okazałego parkingu przy cmentarzu, który chce zamienić na ważny obiekt. Obok parkingu ma powstać mała stacja przesiadkowa z możliwością wypożyczenia elektrycznych rowerów i melexów. Posiadacze aut spalinowych tam przesiadaliby się na proekologiczne pojazdy, tym samym nie szkodząc środowisku. A że ta koncepcja też przekłada się na możliwość powiększenia liczby punktów w projekcie, w wydaniu MZK staje się coraz bardziej realna.
(bwb)

Komentarze:
AparatPolaniczanin*.146.183.251.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Niedziela, 2020-01-19 13:52
Rozwoj-MZK wPolanicy-Zdroju
Jako mieszkaniec Polanicy-Zdroju -znajac realia i technologie pracy pracownikow i calego kierownictwa MZK - WATPIE CZY COKOLWIEK ONI POTRAFIA WYKONAC-dam przyklad-skrzyzowanie glowne w Polanicy-Zdr,/na Bystrzyce/---biedaki na tym skrzyzowaniu-kopali -niszczyli nawierzchnie drogi 3 RAZY- bo mieli jakies przecieki a takich ponownych w jednym miejscu wykopow maja bardzo duzo- mozna pisac i pisac
AparatAsd*.klodzko.vectranet.pl
Poniedziałek, 2019-12-30 13:43
Swietnie, ale
Pomysl swietny, zwlaszcza wybudowanie farmy fotowoltaicznej, ale reszta rodem ze Star Treka. Wszyscy wiedza, ze pojazdy napedzane tylko energia elektryczna, to rozdmuchana przez biznes ktory chce na tym zarobic banka, ktora jest bardzo droga w zakupie, utrzymaniu, nie poszac juz o utylizacji akumulatorow po 8-10 latach jak nie wczesniej. Prosze pamietac, ze za te inwestycje bedzie placil mieszkaniec Polanicy w rachunku za wode i scieki. Tak, wiem, 95% dofinansowania, ale utrzymanie tego bedzie kosztowac duzo.
Aparatciekawy*.net.wi-lan.net.pl
Niedziela, 2019-12-29 19:48
A, co sezonowym zadymieniem ,,uzdrowiska,,?
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a4580
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_mini-kudowa
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_mini-kudowa
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_obraz1
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_pt-narybek1
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_pt-jagodna2
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_stronie
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_pt-zatrzymany
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_pt-podpalacz
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_2u2a4552
Czwartek, 2024-04-18
polecamy