(Prawdziwe) Skarby ze Spitzbergu!

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-04-09 22:58:50
SREBRNA GÓRA (gm. Stoszowice). Oficerski orzełek z pewnością należał do któregoś z polskich oficerów, a najstarsze guziki pochodzą z XVIII wieku. Z kolei odnajdywane monety ważą już blisko kilogram(!) - niemal wszystkie pochodzą z czasów kajzerowskich. Wszystko wskazuje na to, że wałbrzyska porcelana była najprawdopodobniej wykorzystywana przez załogę fortu w czasach II wojny światowej...Polski orzełek oficerki pochodzi najprawdopodobniej z czapki jednego z więźniów oflagu

Spitzberg powoli odkrywa swoje tajemnice, a każda z nich warta jest o wiele więcej niż mityczny "Złoty Pociąg", bo można ją dotknąć, powąchać i zobaczyć na żywo, a nie tylko oczami wyobraźni.

Oficerski orzełek, grzebień i drobniaki
W czasie prac porządkowych prowadzonych na Spitzbergu gospodarze fortu co  chwilę natrafiają na cenne znaleziska. Niektóre z tych przedmiotów, to pamiątki po poprzednich pokoleniach, które przewinęły się przez  fort w Srebrnej Górze.

 


      Orzełek przed czyszczeniem

– Takim odkryciom towarzyszą olbrzymie emocje - mówi Jakub Kasiński. - Gdy wyciągaliśmy polskiego orzełka oficerskiego, wciśniętego pomiędzy cegły, oczy zrobiły się nam mokre. Orzełek najprawdopodobniej należał do jednego z polskich więźniów oflagu, który funkcjonował w forcie na przełomie 1939 i 1940 roku – dodaje.
 


Kilkanaście  z kilkuset monet odnalezionych w Spitzbergu

Z kilkuset odnalezionych monet najstarsza pamięta czasy Fryderyka Wielkiego i budowę fortu. Najwięcej drobniaków pochodzi jednak z czasów, gdy w forcie funkcjonowało schronisko młodzieżowe. Z tego wynika, że dzieci miały mniejszą skłonność do pilnowanie każdego przysłowiowego grosza.
 


Takie monety z lat II wojny i sprzed niej też się trafiają
 
Porcelana od Tielsacha

Nie mniej emocji było w czasie oczyszczania jednej z kazamat. Spośród kilkudziesięciu kilogramów stłuczki porcelanowej udało się sformować niemal cały komplet przedwojennej, wałbrzyskiej porcelany.

- Kilkadziesiąt talerzy, filiżanek, kubków leżało zasypanych zwałami piasku w rogu jednej z odkopywanych kazamat – mówi Marcin Ossowski z fortecznego muzeum. - To dobrej jakości wyroby z wałbrzyskiej fabryki Carl Tielscha (przyp. trafił się też jeden Rosenthal).
 

 Składnica skarbów - dziura prowadzi do kazamaty, która była niedostępna przez wiele lat i z której pochodzi większość porcelanowego skarbu

Kto mógł byś jej użytkownikiem? - Admirał Unrug? Generał Piskor? Komendant Fortu? A może brzydka Helga, która w opowieściach jednego z żołnierzy była, mimo wątpliwej urody, mistrzynią uwodzenia? – głośno zastanawia się Jakub Kasiński, który jako pierwszy postanowił poczuć smak kawy wypitej z zabytkowej porcelany. - Obcowaniu z tymi przedmiotami towarzyszą olbrzymie emocje. Historia jest fascynująca. Prawda?

 
Warto dodać, że prace na Spitzbergu cały czas trwają, a gospodarze spodziewają się wielu nowych odkryć. Być może kiedyś uda się dotrzeć do niedostępnych podziemi szczytu, na którym stoi fort. Według najsłynniejszych  polskich poszukiwaczy: śp. Wojtka Stojaka i Włodka Antkowiaka - mają być ukryte między innymi archiwa niemieckiej 4. Armii Pancernej. 
(abc)
 
----
Fort Spitzberg - Ostróg to jedno z samodzielnych dzieł obronnych  twierdzy srebnogórskiej, wybudowany w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego. Obiekt powstał na szczycie góry Ostróg (627 m n.p.m.) w Górach Bardzkich. Później obiekt pełnił  funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend.
 
 
   Fort na Spiztbergu powstał w w XVIII wieku. Wraz z Donjonem Twierdzy pilnuje przełęczy górskiej i drogi na Dolny Śląsk

W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy niemiecki oflag karany dla polskich oficerów; więziono tu między  innym kontradmirała Józefa Unruga, generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod Krojantami. Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje, między innymi bazy harcerskiej. XVIII-wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza, nie miała jednak szczęścia do remontów - prace ograniczano do prac porządkowych. Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza - Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się m.in. Fortem Gerharda w Świnoujściu.
 

Popołudniowa kawa w takiej filiżance i pięknych okolicznościach przyrody… Porcelanowy skarb niemal w komplecie

- Spitzberg, ze swoją wyjątkową historią, ma szansę stać się wyjątkowym, nowoczesnym miejscem edukacji historycznej – mówi Jakub Kasiński, który w mundurze z okresu II Rzeczpospolitej oprowadza turystów. - Miejscem, gdzie będzie można dotknąć prawdziwej historii - podkreśla.

Tagi

Komentarze:
Aparatano*.147.107.45.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Czwartek, 2019-04-11 12:21
Pozdrawiam Pana Leszka
Czytam i polecam innym czasopismo "NA SZLAKU" w którym ukazują się również artykuły Pana Leszka Kumora.
AparatLeszek Kumor*.tktelekom.pl
Czwartek, 2019-04-11 09:00
Zębatka
Witam. Fakt, każde odkrycie robi wrażenie. W sąsiedztwie znajduje się druga perełka turystyczna. Jest nią teren z budowlami po nie istniejącej dzisiaj Kolejce Sowiogórskiej, prowadzącej z Dzierżoniowa do Ścinawki Śr. przez przeł. Srebrną. Nachylenie na szlaku było duże. Zastosowano zębatkę typu Abta. Kursowały też specjalne parowozy. Maksymalne nachylenie to 60 promille. Tor o tym spadku przebiegał po zboczu góry Ostróg. Nachylenie od strony Nowej Wsi Kłodzkiej było mniejsze i wynosi 50 promille. Wędrując dzisiaj, możemy zobaczyć zachowane w terenie nasypy, przekopy, na których leżało torowisko. Wrażenie robią na wędrujących dwa imponujące murowane wiadukty: jeden koło Żdanowa, drugi na zboczu Fortu Ostróg. Na samej Przełęczy Srebrnej na uwagę zasługuje stalowy wiadukt przewieszony nad wykopem kolei, nad nie byłym przystankiem Srebrna Góra Twierdza. Pomimo określenia "kolejka", była to linia normalnotorowa. Pozdrawiam Leszek Kumor.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • Ms-auto
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24

najnowsze artykuły

Mini_pt-jan0
Środa, 2019-07-17
List_mini_pt-wegrzyn0
Środa, 2019-07-17
List_mini_mini-miedzylesie
Środa, 2019-07-17
List_mini_pt-wojborz0
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-klorek
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-obraz0
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-poreba0
Wtorek, 2019-07-16
List_mini_pt-lawica0
Poniedziałek, 2019-07-15
List_mini_pt-morawa
Poniedziałek, 2019-07-15
List_mini_pt-wierzba
Poniedziałek, 2019-07-15
polecamy


 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz