Bieg narciarski pod dyktando Łacka i Guniów

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2019-02-17 22:02:54
SPALONA (gm. Bystrzyca Kłodzka). Przed 30 laty jeden z aktywniejszych działaczy sportowych ziemi bystrzyckiej Wojciech Malinowski wyszedł z inicjatywą organizowania corocznego biegu narciarskiego. Pomysłodawcy nie ma wśród żywych, natomiast jego zawody odbywają się w sąsiedztwie Jagodnej i są formą promocji gminy bystrzyckiej jako przyjaznej tej dyscyplinie sportu.

Na trasę wyruszyli młodzi biegacze na nartach

Ostatnie metry do mety zlokalizowanej na stadionie zimowym

Tego potwierdzeniem jest udział w niedzielnych, jubileuszowych zawodach, uczestników m.in. z Warszawy, Szczecina, Poznania, Podhala czy Republiki Czeskiej. Przyjechali na stadion zimowy w Spalonej, by spróbować swoich sił na dystansach adekwatnych do kategorii wiekowej, w której się znaleźli. Tym najważniejszym wyzwaniem był bieg główny na 13 km; szlak poprowadził od schroniska "Jagodna" do wzniesienia Jagodna i z powrotem. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Jan Łacek z Jaworzynki, któremu pokonanie trasy zajęło 34,43 min. Jako drugi przybiegł Robert Faron z Zalesia, zaś trzeci - Bartosz Franczak z Jeżowa Sudeckiego. Agata Szlachetka z Kluszkowic wygrała wśród kobiet z czasem 46,48 min. Na drugim miejscu znalazła się Katarzyna Gunia ze Szczytnej, a na trzecim - Marta Gunia z Wrocławia.

Triumfatorzy biegu głównego: J. Łacek (119), R. Faron (84) i B. Franczak (68) oraz przewodniczący rady miejskiej Artur Pokora

Najlepsze zawodniczki w biegu głównym

W biegu na 2 km młodzieży wygrał Dawid Filip z Czarnego Boru przed Mikołajem Najem ze Szczytnej i Wojtkiem Majką z Nowej Rudy oraz Zuzanna Sadownik ze Szczytnej przed Nikolą Filip z Czarnego Boru i Amelią Bednarską ze Szczytnej. Był też bieg na 1 km dla dzieci. Tu zwyciężył Wojtek Majka z Nowej Rudy przed Szymonem Weigeltem z Bielawy i Jakubem Zampachem oraz Wiktoria Winiarz ze Szczytnej przed Mają Fic z Polanicy-Zdroju i Antoniną Jarecką z Męcinki. A w biegu najmłodszych, na 500 m, triumfował Kacper Winiarz ze Szczytnej przed Kajetanem Majką z Nowej Rudy i Janem Gunią z Wrocławia oraz Petra Hcocimova z Czech przed Hanną Nowak z Pieszyc i Alicją Weigelt z Bielawy.

Najmłodszy zawodnik 30. Biegu Narciarskiego J. Gunia pokonał trasę przy asekuracji siostry i ojca

Bardzo zorganizowaną grupę stanowili młodzi biegacze z UKS Szczytnik w Szczytnej, a rodzinę - wrocławsko-szczytniańska familia Guniów, która narciarstwo biegowe uprawia w trzech pokoleniach. W biegu głównym Michał Gunia był 20. Zwróciła uwagę doskonała organizacja zawodów, na którymi nasza redakcja sprawowała patronat medialny.