Na ratunek biblijnemu... komiksowi

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-07-08 21:05:54
ZALESIE (gmina Bystrzyca Kłodzka). Na stropie miejscowego drewnianego kościółka pod wezwaniem Świętej Anny już od trzystu lat istnieje jeden z najstarszych biblijnych komiksów w Europie. To że jest unikatem, tym bardziej dopinguje do jego ochrony. Po latach starań o fundusze zabrano się za prace restauracyjne tych malowideł. Właśnie je prowadzą pracownicy naukowi Wydziału Konserwacji Malowideł Ściennych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
 


Kościółek ma ponad 300 lat i jest architektoniczną perełką

Z czterech drewnianych kościółków istniejących na ziemi kłodzkiej, jeden z nich znajduje się w Zalesiu - miejscowości malowniczo wciśniętej w Góry Bystrzyckie. W zeszłym roku minęło trzysta lat od jego powstania, natomiast w bieżącym świętuje tyleż lat od konsekrowania, czyli poświęcenia przez biskupa. Ten jubileusz zostanie podkreślony zakończeniem konserwacji unikatowych malunków...
 


Justyna Skrzelowska (na pierwszym planie) stan malowideł ocenia na zły

- Jest to barok ludowy na drewnie nieznanego nam autora - mówi Justyna Skrzelowska z ASP w Krakowie. - Malowidła są w złym stanie, wszystkie się sypią. Sto lat, bo tyle czasu ponoć upłynęło od ich ostatniej konserwacji, to bardzo dużo, jak dla takich rękodzieł. Poza tym - co odkryli teraz moi koledzy sprzątając ów strop - pewne szkody poczyniły zwierzęta, które na niego się przedostały.



Data powstania świątyni znajduje się na belce stropowej

Zalesiański kościół wcześniej, czyli przed rokiem 1717, spełniał funkcję kaplicy przedpogrzebowej na sąsiadującym z nią cmentarzu. - Kościół właściwy znajdował się w górnej części wsi, ale został podpalony i spłonął - informuje Henryka Szczepanowska, pasjonatka m.in. tego zabytku. - Po tym zdecydowano o przebudowie kaplicy na świątynię...

Poświęcenie nowego miejsca nastąpiło w roku 1718. Już w tym czasie znajdowało się w nim okazałe malowidło sufitowe podzielone na kilkadziesiąt kasetonów.
 


Malowidło podzielone na kasetony znajduje się nad częścią nawową

- Dziś bez przesady możemy powiedzieć, że to swoisty komiks dla ubogich, zawierający sceny ze Starego i Nowego Testamentu - dodaje p. Henryka. - Autor w jak najbardziej prosty sposób przedstawił sceny biblijne ludziom, którzy w większości w tamtym okresie przecież nie potrafili ani czytać, ani pisać. Uczynił to bardzo wymownie.

Właśnie te malowidła są przedmiotem szczególnej uwagi grupy krakowskich konserwatorów, realizujących projekt o nazwie "Zalesie, kościół pw. św. Anny 1717. Konserwacja drewnianego, polichromowanego stropu - etap I". Podjęcie prac było możliwe, gdyż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 130 tys. zł dotacji na zadanie o wartości o 7553,36 zł wyższe; ta kwota, to udział parafii. Do tego trzeba dodać jeszcze wsparcie finansowe ze strony gminy Bystrzyca Kłodzka.
 


Gołym okiem widać spore ubytki w trzechsetletnim dziele

- Ratowanie tych malowideł zaczęliśmy w połowie czerwca tego roku. Staramy się działać nieinwazyjnie, zachować jak najwięcej ich oryginalności, aby nie straciły na wartości i przez kolejne lata cieszyły oczy zwiedzających - zastrzega Daniel Bednarczyk z ASP. - Stąd prace potrwają cały sezon, czyli około dwóch - trzech miesięcy.



Daniel Bednarczyk przygotowuje materiały przydatne do prac renowacyjnych

- Staramy się o to, aby ingerencja z naszej strony była jak najmniejsza, ale zarazem odwracalna, stąd wszystkie środki, których używamy muszą być łatwo usuwalne w przyszłości i odróżnialne od techniki oryginalnej - dodaje Agata Bartkiewicz, też z ASP. - Sięgamy więc po tradycyjne materiały wykorzystywane do prac konserwatorskich...
 


Niezwykle pieczołowicie pochyla się nad zadaniem Agata Bartkiewicz

Po drodze powinny dojść jeszcze ważne dla tych prac informacje o tym, czy przed II wojną światową w kościółku prowadzono renowację malowideł i w jakim zakresie. Im więcej takiej wiedzy, tym efekty tych i przyszłych działań będą jeszcze lepsze. Zresztą nad ich kierunkiem pochyli się komisja konserwatorska, zbierająca się na dniach.

- Takie obiekty, jak ten, należy bardzo ostrożnie traktować - podkreśla Dawid Bednarczyk z ASP, skupiony nad oczyszczaniem jednego z obszarów malowidła. - O, proszę popatrzeć, ile tu jest ubytków. Słabo to wygląda, ale jest o co się starać..



Swój udział w ratowaniu malowidła ma również Dawid Bednarczyk

Doktor Anna Forczek-Sajdak ze wspomnianej uczelni prowadzi badania nad ustaleniem autora zalesiańskiej polichromii. Potrwa to nieco - może i dłużej, jak wykonanie w górskiej świątyni całego projektu związanego z renowacją jej wnętrza. Założenie jest takie, że jeżeli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego znowu wesprze te działania dotacją, to w roku 2019 prace konserwatorskie przejdą pozostałe malowidła, m.in. z motywami roślinnymi.
 
 
Bogactwem zalesiańskiego kościółka jest prezentowany ołtarz sprzed 1720 roku

- I wtedy jeszcze do konserwacji nam zostanie przepiękny, stary ołtarz, który pochodzi sprzed 1720 roku. Przedstawia on św. Annę, która uczy czytać swoją córkę, Marię. Do Zalesia ołtarz został przywieziony w tymże roku z kościoła Świętego Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej po jego rozbudowie - dopowiada Henryka Szczepanowska. - Liczę na to, że uda się nam znaleźć fundusze i cały kościółek, jako dzieło architektonicznej sztuki drewnianej, odzyska pierwotny urok.

(bwb)
Zdjęcia DKL24.pl
Zobacz galerie:
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_bystrzyca-herb
Piątek, 2024-04-19
List_mini_6f166ac9-7248-45ab-ac7a-54b752b76b14
Piątek, 2024-04-19
List_mini_grafika-01-przemoc-psychiczna-poziom
Piątek, 2024-04-19
List_mini_pt-amelka2
Piątek, 2024-04-19
List_mini_mini-kudowa
Piątek, 2024-04-19
 
List_mini_klodzko
Piątek, 2024-04-19
List_mini_polanica
Piątek, 2024-04-19
List_mini_2u2a4580
Czwartek, 2024-04-18
List_mini_mini-kudowa
Czwartek, 2024-04-18
 
List_mini_mini-kudowa
Czwartek, 2024-04-18
 
polecamy