Z "Erasmusem+" na podbój Europy

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-06-14 17:59:40
BYSTRZYCA KŁODZKA. „Zdecydowanie poleciłbym projekt, bo bardzo dużo on wnosi do życia młodego człowieka”, „Nauczyłem się mnóstwa nowych umiejętności nie tylko związanych z praktykami”, „Jest to niesamowita przygoda i doświadczenie, które na pewno nam się przyda”… To tylko niektóre opinie z wystawionych przez kilkudziesięcioro młodych uczestników zagranicznych staży zawodowych. A te na przełomie stycznia i lutego br. odbyli we Włoszech i Malcie. Natomiast wczoraj uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bystrzycy Kłodzkiej oraz ich opiekunowie dzielili się wrażeniami z wydarzenia, w którym uczestniczyli w ramach projektu „EuroSkills 2”, odbywającego się dzięki „Erasmusowi+”. W przypadku tej szkoły, to czwarta taka przygoda…
 


Marek Prokopowicz informuje zebranych o efektach szkolnego projektu

Dwie 15-osobowe grupy młodzieży pod opieką nauczycieli Renaty Witkowskiej i Konrada Boczonia odbywały nie tak dawno praktyki zawodowe. Jedna z tych grup przebywała na wyspie Malcie, druga zatrzymała się we Włoszech. Wyjazd był możliwy, bo projekt przygotowany przez ZSP kolejny raz został zaakceptowany przez komitet sterujący programem "Erasmus+". Duża w tym zasługa głównego koordynatora Marka Prokopowicza, także mocno zaangażowanych w wyzwanie nauczycieli.

- Każda szkoła raz do roku może złożyć wniosek w ramach tego projektu. Ten przez nas przygotowany był lepiej dopracowany od poprzednich, bo wykorzystaliśmy płynące z nich doświadczenia – zdradza p. Marek…

I dlatego z ponad tysiąca w ogóle nadesłanych wniosków znalazł się wśród niemal 260 pozytywnie zaopiniowanych. Od tego momentu zaczął się cykl przygotowań do realizacji zamiaru. Ruszyły kursy doskonalące umiejętność posługiwania się językiem kraju docelowego, spotkania informacyjne traktujące o kulturze i zwyczajach w obu państwach oraz ich atrakcjach turystycznych.
 


Uczestnikom praktyk zagranicznych wręczono potwierdzenie ich odbycia

Młodzi z ZSP praktykowali w branżach handlowej, usługowej, elektronicznej i komputerowej. Włoskich czy maltańskich przedsiębiorców zaskoczyli swoimi umiejętnościami i zdyscyplinowaniem. Niemal ekspresowo wykonywali niektóre zadania, wprawiając swoich szefów w pewne zakłopotanie. Ci w końcu przyznali, że u nich tempo jest nieco wolniejsze.

- Dla nas najważniejsze było to, aby stażyści mogli się spotkać z praktykami lepszymi od rodzimych, bardziej rozwijającymi i aktywizującymi  - dodaje M. Prokopowicz. - Opinie młodzieży są potwierdzeniem, że tak było.
Satysfakcji z pomyślnie zrealizowanego projektu nie kryje dyrektor ZSP Dorota Łakucewicz. Jej zastępca Mariola Rak podkreśla, że budująca jest postawa uczestników zagranicznych praktyk. Jeden z przedsiębiorców uczestniczących w spotkaniu, szef firmy "Rapmet" Ryszard Rapacz, pogratulował wspaniałej zawodowej przygody, życząc młodym wykorzystania zdobytych umiejętności w rodzimej gospodarce.
 


Szef "Rapmetu" Ryszard Rapacz i dyrektor ZSP Dorota Łakucewicz

Uczestnicząca w konferencji burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma ucieszyła się z zapowiedzi kontynuowania tego rodzaju edukacji przez ZSP. Również dlatego, iż to pokazuje, że szkoła chce być konkurencyjną na rynku oświatowym i jeszcze lepiej kształcić młodzież w kierunkach zapewniających pracę.
(bwb)
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • DKL_Luk
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Ms-auto

najnowsze artykuły

Mini_pt-sielanka
Wtorek, 2019-03-26
List_mini_pt-kradzieje
Wtorek, 2019-03-26
List_mini_pt-fundusz0
Poniedziałek, 2019-03-25
List_mini_pt-pokaz0
Poniedziałek, 2019-03-25
List_mini_mini-bystrzyca-kl-herb
Poniedziałek, 2019-03-25
List_mini_pt-modernizacja0
Poniedziałek, 2019-03-25
List_mini_pt-skala
Poniedziałek, 2019-03-25
List_mini_pt-basen0
Niedziela, 2019-03-24
List_mini_pt-sygnaliza0
Niedziela, 2019-03-24
List_mini_pt-oswiata0
Niedziela, 2019-03-24
polecamyZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz