Premier Morawiecki: eS-ósemką do Wrocławia

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2018-05-23 21:59:32
Ostatnia aktualizacja dnia: 2018-06-13 14:15:11
SUBREGION. Od spotkania się z załogą Zakładu Doświadczalnego III Instytutu Elektrotechniki rozpoczął swoją popołudniową wizytę w przygranicznym subregionie premier Mateusz Morawiecki. Rozmawiano o perspektywach funkcjonowania tego podmiotu w kontekście rządowych planów rozwoju przemysłu elektroenergetycznego w ogóle. Do Międzylesia szef rządu przyjechał z Wielkopolski, gdzie otworzył obwodnicę Kępna i wziął udział w konferencji dotyczącej przedsiębiorczości.

Na dłużej zatrzymał się w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie podczas spotkania z mieszkańcami zadeklarował budowę drogi szybkiego ruchu pomiędzy ziemią kłodzką i Wrocławiem. Prace mogą się rozpocząć nawet za półtora roku - dwa lata, a dzięki nim ten zapomniany cypel Dolnego Śląska i kraju może złapać nowego ducha rozwoju gospodarczego. Ma to być droga dwupasmowa w obie strony, zapewniająca szybki i bezpieczny przejazd. Tym samym wcześniejsza propozycja poprowadzenia "ósemki" na jej sporym dolnośląskim odcinku w proporcji 2 + 1 staje się coraz bardziej nieaktualne. Do końca grudnia br., najdalej w styczniu 2019 r. powinno się rozstrzygnąć, którym korytarzem pobiegnie S-8 z Kłodzka do Wrocławia i jakie tego będą koszty.
 

Zagadnienia dotyczące gospodarki krajowej, jej rozwoju, zdominowały to spotkanie. Premier podkreślił znaczenie stref ekonomicznych, które dynamizują produkcję, dają zatrudnienie, stają się siłą sprawczą rozwoju tych regionów, w których od lat istnieją. Za przykład przywołał strefy katowicką, wałbrzyską czy pomorską. Ale nie wszędzie ten model się sprawdził, stąd wkrótce stworzy się lepsze warunki dla przyciągania inwestorów i zmniejszania bezrobocia. Dotyczy to całego kraju, ale przede wszystkim obszarów do tej pory będących na uboczu.
Premier M. Morawiecki poruszył tematy związane ze sferą społeczną. Zauważył, że do mieszkańców powiatu kłodzkiego co roku wpływa od państwa około 200 mln zł. Są one przeznaczone na programy społeczne, które będą kontynuowane również za pieniądze jeszcze do niedawna nie trafiające do budżetu centralnego. Zapewnił, że państwo polskie będzie wspierało obywateli tam wszędzie, gdzie to okaże się konieczne, że zadba o równomierny rozwój swoich wszystkich obszarów.
 

Szef rządu odniósł się też do aktualnej geopolitycznej sytuacji Polski, po czym ustosunkował się do pytań z sali. Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma zapytała m.in. o dalsze losy hydroelektrowni w Młotach, która od 50 lat pozostaje w "budowie" i wiąże ręce tamtejszym mieszkańcom oraz władzom gminy. Bartłomiej Grzegorczyk z Wałbrzycha indagował premiera o oferty dla rolników, które aktualnie ma rząd. Jarosław Surówka, prezes Bystrzyckiego Centrum Zdrowia chciał wiedzieć, czy państwo nadal będzie wspierać - tak jak ostatnio - działalność małych szpitali. Inna osoba, z Niemczy, była ciekawa tego, czy małe gminy mogą liczyć na rządowe wsparcie, jeśli chodzi o realizację programu "Mieszkanie+". Na miarę swojej wiedzy M. Morawiecki ustosunkował się do poruszonych zagadnień.

Ostatnim punktem wizyty na ziemi kłodzkiej było spotkanie premiera z uczestnikami odbywającego się w Dusznikach Zdroju Forum Młodych Samorządowców. Podobnie - jak w przypadku międzyleskiego Zakładu Doświadczalnego - było ono zamknięte dla mediów.

(bwb)

Tagi

Komentarze:
AparatKrystyna*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Sobota, 2018-05-26 16:21
Bezstronność mediów
Informacji o wizycie Pana premiera nie ma ani na dobie, ani na klodzko24, ani na stronie starostwa powiatowego. Oni chętnie biorą pieniądze od rządu, by móc się lansować na bilbordach i przy otwieraniu dróg. Zdaje się za moment Pan starosta będzie otwierał obwodnicę..
AparatPITRER*.146.102.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
Sobota, 2018-05-26 11:48
Przyjeżdża Premier jest o co walczyć min S8 a na spotkanie nie fatyguje się nikt z kłodzkich urzędników. Mam w nosie z jakiego są ugrupowania zostali wybrani przez mieszkańców a nie przez partię. Na spotkaniu można było coś ugrać. Ale po co lepiej obrażać się bo to nie z naszego ugrupowania gość. Ktoś w końcu daje promyk nadziei, że przestaniemy być zaściankiem Polski i wybuduje S8, to wyzywacie się wzajemnie. Doba nawet nie wspomniała o obietnicach premiera, a przecież to dla nas mieszkańców bardzo ważne.Powiecie ze to tylko obietnice ok! tylko że za poprzedników były tylko obietnice, a drogi jak nie było tak nie ma.
AparatGood*.dynamic.gprs.plus.pl
Sobota, 2018-05-26 09:30
Do Gracjanna
Miłosz to prawdziwa prawica? No to tylko mały drobiazg-pytanie- czy to nie Awizen go zatrudnia
AparatGracjanna*.dynamic.gprs.plus.pl
Sobota, 2018-05-26 01:41
Mikosa rozjedzie Piszkę i Szpytmę
Jest poważny człowiek i powazny kandydat na burmistrza.Prawdziwy Kłodczanin do ktorego nie ma wątpliwości,że jest z prawicy. Jest uczciwy i kompetentny i wygra te wybory.
AparatMarian*.dynamic.gprs.plus.pl
Sobota, 2018-05-26 01:33
CBA w Spółdzielni Mieszkaniowe w Kłodzku
Podobno już zgłoszenie do CBA IMinisterstwa poszło od ludzi pół roku temu. Chodzi o fundusz remontowy naliczany i rozliczamy niezgodnie z ustawą.Jedne nieruchomości są remontowane kosztem innych.
Aparatwi*.play-internet.pl
Sobota, 2018-05-26 00:50
A po co nam partia w Kłodzku , wystarczy dobry burmistrz , który skupi pracowitych zaradnych ludzi , uważam że za dużo jest niepotrzebnych etatów urzędniczych , a mieszkańców coraz mniej , urząd na urzędzie , połączyć te urzędy w takich wyludnionych miastach wielkiego zastoju i bezradności
AparatI się porobiło*.166.220.10
Piątek, 2018-05-25 23:03
W kłodzku była TVN UWAGA a teraz jedzie CBA do Spółdzielni
AparatRoman*.55.b19e.ip4.static.sl-reverse.com
Piątek, 2018-05-25 16:18
Faktycznie nie PiS w Kłodzku
http://pis.org.pl/partia/struktury-organizacyjne/dolnoslaskie/walbrzych_2/klodzki
Aparatdkl33*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2018-05-25 16:11
do: Krystyna
Szanowna Krystyno! Nie trzeba być geniuszem, aby dostrzec, że to właśnie Ty swoim pierwszym postem obraziłaś ludzi myślących inaczej niż Ty. Wystarczy odrobina obiektywizmu i chęć przeczytania ponownie swego postu. Każdy średnio inteligentny małpiszon wiedziałby o co chodzi. Ale jeśli jest się z pisowskiego sortu, to i standardy są inne, i prawda jest inna i bohaterowie są inni. Zakładam, że nie jesteś tą słynną Krystyną, dumą naszego parlamentaryzmu, żywej reklamy niezdrowego żarcia.
Aparatdkl33*.neoplus.adsl.tpnet.pl
Piątek, 2018-05-25 15:57
do ; z Polski jestem
Ty żałosna, bezmyślna kreaturo! Kiedyś poinformowałem Cię, że dyskusja z Tobą uwłacza mojej inteligencji i dziś zdania nie zmieniam, sądzę, że pranie Twego mózgu przez TVP Info przynosi zamierzone przez PiS znakomite efekty. Jeśli jeszcze masz odrobinę umiejętności, to znajdż w necie wystąpienie Twego guru J. Kaczyńskiego, który z trybuny sejmował robił show w kanistrem na paliwo i deklarował, ile obniży cenę paliwa, gdy PiS dorwie się do władzy. Dziś widać pisowskie deklaracje w konfrontacji z rzeczywistością. Człowieku, żebyś Ty wiedział, gdzie doprowadziła Ciebie ta prymitywna pisowska propaganda. Kilka tygodni temu prokurator /walczący zawsze z opozycją, bez względu kto jest u władzy/ St. Piotrowicz oświadczył bezwstydnie mediom, cyt. z pamięci: " wiem, że człowieka inteligentnego drażni nachalny przekaz z TVP Info, ale jest on /przekaz/ skierowany dla całego elektoratu". Pojąłeś tę wypowiedż? Inny pisowski cynik J. Kurski: "ciemny lud kupi wszystko".
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Hover-dkl
  • Kotlina-dkl
  • 18741178_1693390047637392_1853228814_n
  • DKL_Luk

najnowsze artykuły

Mini_pt-cornelius0
Sobota, 2018-08-18
List_mini_pt-energia1
Sobota, 2018-08-18
List_mini_me
Piątek, 2018-08-17
 
List_mini_pt-solecki0
Piątek, 2018-08-17
List_mini_pt-cykl1
Piątek, 2018-08-17
List_mini_pt-henryk3
Czwartek, 2018-08-16
List_mini_pr-przylot
Czwartek, 2018-08-16
List_mini_konferencja-rze-2-small
Czwartek, 2018-08-16
List_mini_pt-wambierz0
Środa, 2018-08-15
List_mini_pt-krzyzowka
Środa, 2018-08-15
polecamy
 

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz