Pierogi na dziesiątki sposobów

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2016-10-22 22:06:43
MIĘDZYLESIE. W jedną wielką pierogalnię dzisiaj zamieniła się sala widowiskowa Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Kilkadziesiąt kobiet - przedstawicielek kół gospody wiejskich, zespołów śpiewaczych, rad sołeckich a nawet miejskiej, także instytucji samorządowych - wzięło udział w pierwszym Międzyleskim Festiwalu Pierogów. Przygotowywały wyroby według dawnych i współczesnych receptur. Ich pyszności szybko znajdowały degustatorów i nabywców...

- Pomysłodawcą tego wydarzenia był pan Jerzy Błażejewski
(kiedyś burmistrz, dziś prezes MLKS "Sudety" - dop. red.) - mówi dyrektorka MGOK-u Teresa Sobierska. - Zapytał któregoś dnia, czy nie moglibyśmy zrobić festiwalu pierogów. Uznaliśmy, że propozycja powinna znaleźć zainteresowanie i oto mamy tę imprezę...

Życie podpowiedziało imprezę
Pan Jerzy z żoną Bogdaną w ośrodku kultury w przedostatnią sobotę października spędzili sporo czasu. I oni byli ciekawi pomysłów, co do pierogów, ze strony uczestników festiwalu.
- Pierogi w moim domu były zawsze. Żona przygotowuje je głównie z serem, ale zdarzają się z grzybami oraz kapustą - mówi J. Błażejewski. - W Międzylesiu na każdej imprezie one również są - jedne lepsze, drugie gorsze, nie mniej wszystkie smakujące.
Pani Bogdana przyznaje, że tak już wyrobiła się w przygotowywaniu pierogów, że traci przy nich coraz mniej czasu. - I to samo widzę u tych pań tutaj zaangażowanych. One mają za sobą niezłe doświadczenie kulinarne...

Z babcinych receptur

Na wielu stołach okazałej sali talerze szybko zaczęły wypełniać się smakowitościami. - Przyjechałyśmy z pierogami, które od dawna są w naszych domowych kuchniach. O proszę, tutaj są białoruskie. One są zrobione według przepisu mojej babci, która zza Bugu je przywiozła. Są trochę inne, niż ruskie, bo dodaje się do nich zioła (majeranek, tymianek i inne dla smaku) - wyjaśnia Małgorzata Płaziak. - Inne pierogi są barwione w buraczku, a faszerowane nadzieniem z piersi kaczki. Ten przepis mam od mojego brata.
Stojąca obok Krystyna Dragan zauważa, że tradycja pierogowa w Polsce była, jest i będzie. A już na pewno na wsi: - W mieście nie każda osoba chce się bawić w pichcenie i formowanie takich produktów. Szkoda, bo swoje najlepiej smakują. Ponadto mamy do czynienia z jakimś artyzmem, bo robienie pierogów - jakby nie patrzeć - jest sztuką.

Z jabłkami, orzechami, dla tysięcy
Na innym stanowisku królują pierogi ruskie oraz z kapustą, mięsem i grzybami. - One są najpopularniejsze nie tylko w Roztokach. Ale ponieważ nasza miejscowość ma sporo jabłoni, częściej pojawiać się będą pierogi z jabłkami i cynamonem - zapewnia Paulina Kasperek.
Na festiwalu nie zabrakło największej w Międzylesiu kuchni. A taką ma Zespół Szkół, w którego stołówce pierogi goszczą trzy razy w miesiącu. - Mamy sporo dzieci korzystających z obiadów, na posiłki przychodzą nauczyciele. W takim dniu przygotowujemy około dwóch tysięcy pierogów - zdradza Mariola Biegańska.
Do frykasów na międzyleskim festiwalu można było zaliczyć pierogi z kapustą i orzechami. To była oferta Domaszkowa, którego reprezentantki ciągle tkwią oczami w rodzimych i zagranicznych kulinariach. Jak tylko im coś podejdzie, zabierają się za gotowanie.
- Mamy jeszcze pierogi z serem Fetą i suszonymi pomidorami, zaś zrobiłyśmy dodatkowo z soczewiczą i pieczarkami, choć kiedyś je przygotowywało się z grochem - informuje Magdalena Jóźwiak.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia
Od dzisiaj Międzylesie na pewno pierogami będzie stało. Tym bardziej, że organizator postanowił udostępnić wszystkim zainteresowanym receptury wykorzystane przez zwycięskie uczestniczki festiwalu. Dyrektorka Teresa Sobierska zapewnia, że po drugiej takiej imprezie, przyszłorocznej, oferta jeszcze bardziej się wzbogaci, bo panie już zadeklarowały swój udział z nowymi przepisami. 
- Szczerze? Świetny pomysł. Proszę popatrzeć, jakie jest zainteresowanie? Spore, co potwierdza, że takich wydarzeń, bliskich każdej rodziny, ludzie naprawdę oczekują - podkreśla Jerzy Marcinek, przewodniczący Rady Miejskiej.
(bwb)
Zobacz galerie:
Komentarze:
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_2u2a4589
Środa, 2024-04-17
List_mini_2u2a4569
Środa, 2024-04-17
List_mini_2u2a3832
Środa, 2024-04-17
List_mini_zdjecie
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_klodzko
Środa, 2024-04-17
List_mini_mini-kudowa
Środa, 2024-04-17
 
List_mini_pt-wojborz.sz
Środa, 2024-04-17
polecamy