Z rzeźbiarzem Wagnerem wędrówka przez stulecia

A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
Napisano dnia: 2022-08-06 04:10:54
KŁODZKO (inf. wł.). Żyjący przez długie lata w mieście pod twierdzą, urodzony w roku 1887, późniejszy niemiecki rzeźbiarz Franz Josef Wagner pozostawił w nim po sobie wiele dowodów własnego talentu. Choć każdego dnia obok jego wolno stojących bądź wkomponowanych w fasady domów dzieł przewija się wiele osób, rzadko która jest w stanie skojarzyć je właśnie z tą postacią. Tę sytuację postanowiła zmienić Joanna Jakubowicz - kustoszka w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wspólnie z pracownikami tej instytucji oraz grupą wolontariuszy przygotowała poświęcone zmarłemu przed 80 laty twórcy plenerowe widowisko, którego akcja w minony piątek toczyła się na ulicach Kłodzka.


Kornel Ziemiński wcielił się  w rolę kłodzkiego rzeźbiarza

Nie bez przyczyny na miejsce startu do tegorocznego "Nocnego zwiedzania Kłodzka z dreszczykiem" wybrano ulicę Grottgera. To tutaj, na budynku dawnego zajazdu i apteki znajduje się chyba najbardziej rozpoznawalna rzeźba autorstwa Franza Josefa Wagnera - postać wilka wychodzącego z lasu. Zwierzę stanowiło przyczynek do późniejszych nazw tego domu i mieszczącego się w nim lokalu gastronomicznego, zarazem stał się punktem odniesienia dla poziomu wody, która zalała Wyspę Piasek podczas powodzi w roku 1997.
 

Joanna Jakubowicz co rusz wychodzi z nowymi intratnymi pomysłami

Bardzo duża liczba osób, która skorzystała z zaproszenia muzealników do udziału w niecodziennym seansie wędrownym po starej części Kłodzka, uczestniczyła równocześnie w spektaklu odnoszącym się do różnych faktów z przeszłości. Było więc przywołanie zarazy sprzed wieków, nie zapomniano o przylocie do miasta w lipcu 1931 roku sterowca Graf Zeppelin, zaprezentowano modę panującą w latach tożsamych dla bohatera piątkowego wydarzenia, wskazano instytucje lub firmy, które mieściły się w obiektach podkreślonych rzeźbami F. J. Wagnera.
 

Elżbieta Gałczyńska już na dobre weszła w muzealne spektakle

Wszystko, co działo się w ciągu ponaddwugodzinnego przemarszu edukacyjnego ulicami i placami miało wspaniały wydźwięk i odbiór. To pierwsze za sprawą aktorów nieprofesjonalistów, którzy nie pierwszy raz dali się włączyć do muzealnej inicjatywy. Rodzina Elżbiety Gałczyńskiej przed laty włączyła się w organizowane widowiska historyczne. Najpierw ją podpatrywała, by szybko znaleźć się w gronie odtwórczyń różnych ról. Tym razem nie musiała uczyć się tekstu, ale przyszło jej zaprezentować się w kilku scenach. Natomiast w poprzedniem "Nocnym zwiedzaniu miasta", gdy prezentowano pustelnika z Mariańskiej Górki, rozprowadzała jego zdrowotny eliksir. - Jeżeli nadal mnie będą chcieli w swoim gronie, to jestem gotowa wcielić się w następne osobowości - zadeklarowała w rozmowie z nami.


W taki upał, w takiej zbroi Weronika Ziemińska

Jedną z ważniejszych postaci w tegorocznym wydarzeniu był Archanioł Michał występujący w zbroi. Kryła się pod nią Weronika Ziemińska, zauważając, że potrzebowała miesiąca, aby przyswoić sobie, co i jak ma wykonywać. Było o tyle łatwiej, że od pięciu lat wiąże się z tą przygodą, która jej bardzo się podoba. Również dlatego, że Kłodzko staje się jeszcze bardziej bliższe.
 

Oliwia Jantarska i Łukasz Pietraś też nie są nowicjuszami w historycznych przedstawieniach

Kolejny raz wśród wykonawczyń nie zabrakło młodziutkiej Oliwii Jantarskiej. Zaprezentowała stylizację panny młodej oferowaną przez salon mody sprzed dziesięcioleci. A w ogóle nad doborem kostiumów i rekwizytów oraz oprawą plastyczną napracowały się muzealniczki Malwina Karp i Anna Franczukowska, które również zagrały dynamiczne role. W ogóle - co podkreśla dyrektor MZK Krzysztof Miszkiewicz - wszystkie osoby występujące w tej prezentacji sprawdziły się w każdym calu. W tym widowisku plenerowym wzięli udział - Pedro Cordon-Jakubowicz – chłopiec; Martyna Dziura – modelka, Mikołaj Chludziński – fotograf, św. Florian; Ewa Dobrzycka – modelka, dziewczyna; Amelia Finokiet – modelka, dziewczyna; Anna Franczukowska – siepaczka; Elżbieta Gałczyńska – kłodzczanka; Katarzyna Herman – kobieta; Joanna Jakubowicz – pilotka sterowca; Oliwia Jantarska – modelka, kłodczanka; Elżbieta Jaszewska – kłodzczanka; Malwina Karp – modelka, projektantka mody; Adam Kierkiewicz - chłopiec; Krzysztof Miszkiewicz – fotograf; Łukasz Pietraś – św. Krzysztof; Klaudia Rokita – pani Boese, modelka, sprzątająca; Mikołaj Rybczyński – kowal; Brunon Osicki – dziennikarz, prezenter pokazu mody, kosiarz; Michał Wysoczański – chłopiec; Kornel Ziemiński – Franz Wagner; Monika Ziemińska – tancerka, modelka; Weronika Ziemińska – Archanioł Michał; Adam Zajączkowski - chłopiec; Joanna Zajączkowska – kłodzczanka, modelka.  Nad stroną techniczną wydarzenia czuwał Sebastian Hewko, zaś etiudę filmową przygotował Pedro Cordon Cordon.

(bwb)

FOTOMIGAWKI Z WYDARZENIA




















































































































 

Tagi

Komentarze:
AparatLeszek Kumor*.tktelekom.pl
Poniedziałek, 2022-08-08 08:39
Tak trzymać
Widać, że impreza przypadła do gustu Mieszkańcom Kłodzka, a zapewne i Turystom. Na Pracowników Muzeum Ziemi Kłodzkiej zawsze można liczyć. Dotąd nie zawiedli.
Dodaj komentarz
  • Studio27
  • Kotlina-dkl
  • 43622177_1952010061557016_8401772792021778432_n
  • Lukasz-dkl24
  • Ziemia-jaszkowa

najnowsze artykuły

Mini_dkl24-barbara-nowacka-klodzko-1
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_2u2a3929
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_tdpstageiii-78
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_gmina-bardo
Poniedziałek, 2024-03-18
 
List_mini_2u2a9775
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_pt-orlikd0
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_pt-nadlesnictwom
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_2u2a3935
Poniedziałek, 2024-03-18
List_mini_pt-tunel4
Niedziela, 2024-03-17
List_mini_2u2a3904
Niedziela, 2024-03-17
polecamy